SmartNotes to system edycyjny służący do tworzenia raportów finansowych i prezentacji. Jak to działa, pokazano na poniższym schemacie:
Po lewej stronie przedstawiono niektóre źródła danych jako przykłady, z którymi można powiązać dane liczbowe w sprawozdaniach finansowych. SmartNotes jest w stanie importować dane z SAP (BW, BOFC, BPC, FI), LucaNet, Hyperion Financial Management, relacyjnych baz danych, plików CSV i Excel oraz wielu innych systemów źródłowych. Po zaimportowaniu dane najpierw trafiają do tzw. DataCache . To nie jest tylko pojemnik do zbierania, ale oferuje następujące funkcje:
Pliki Excel , Word i PowerPoint można następnie wypełnić z DataCache . Poszczególne liczby, tabele, a nawet wykresy można powiązać z wartościami z poprzedniego systemu. Możesz teraz pracować nad tymi plikami w sposób rozproszony. Podczas gdy 2-3 osoby pracują ze SmartNotes dla mniejszych klientów, 250 klientów na całym świecie pracuje nad tworzeniem różnych raportów dla naszych największych klientów. Praca rozproszona wymaga zdefiniowania praw i ról dla różnych użytkowników. SmartNotes ma szczegółową koncepcję autoryzacji, za pomocą której można nawet aktywować poszczególne rozdziały dla różnych użytkowników.
Oprócz autoryzacji w SmartNotes można zdefiniować przepływ pracy , za pomocą którego można np. Odwzorować zasadę czterech oczu.
Powyższa grafika przedstawia różne formaty wyjściowe po prawej stronie:
Podręcznik można otworzyć z menu pomocy. Warunkiem wstępnym jest przechowywanie instrukcji na serwerze SmartNotes i określenie ścieżki przechowywania w pliku konfiguracyjnym [ SmartNotes ServerService.exe.config].
SmartNotes oferuje jednolity i przyjazny dla użytkownika interfejs, który ułatwia użytkownikowi obsługę aplikacji poprzez różne okna informacyjne i powiadomienia. Tutaj znajduje się centralny przegląd najczęściej występujących notatek i najważniejszych funkcji.
Dwa przyciski „Zapisz” i „Zamknij” można znaleźć w wielu menu lub kreatorach programu SmartNotes i stanowią centralne elementy sterujące działaniem programu SmartNotes .
Wprowadzone zmiany można zapisać za pomocą przycisku „Zapisz”.
Aby wyjść z menu, można użyć przycisku „Zamknij”.
Wiele okien dialogowych służących do tworzenia, edycji i usuwania obiektów (np. Rozdziały, dokumenty, czynności dotyczące układu, walidacje, poziomy statusu, ...) ma podobną strukturę do zarządzania dokumentami przedstawionego poniżej:
Obszary tego okna dialogowego mają następujące znaczenie:
Po prawej stronie okna dialogowego znajdują się następujące przyciski:
|
Przycisk „Utwórz nowy obiekt” | |
|
Przycisk „Edytuj wybrany wpis” | Alternatywnie możesz dwukrotnie kliknąć wybrany obiekt. |
|
Przycisk „Usuń wybrany obiekt” | |
![]() |
Przycisk „Przywróć usunięty obiekt” | Ta funkcja nie jest dostępna dla wszystkich obiektów. Obecnie funkcja przywracania jest obsługiwana tylko w przypadku dokumentów i rozdziałów. |
Jeśli menu SmartNotes zostanie zamknięte za pomocą przycisku "Zamknij" lub okno zostanie zamknięte pomimo wprowadzenia zmian, SmartNotes wskaże to i zapyta, czy wprowadzone zmiany powinny zostać zapisane. Można to zrobić, klikając przycisk „Tak”.
Jeśli jednak zmiany mają zostać odrzucone, na zapytanie można po prostu odpowiedzieć „Nie”.
Przycisk „Anuluj” umożliwia powrót do poprzedniego menu lub okna.
Po użyciu przycisku „Zapisz” lub potwierdzeniu monitu „Niezapisane zmiany!”, SmartNotes potwierdzi pomyślne zapisanie zieloną notatką po lewej stronie przycisku „Zapisz”.
Jeśli w SmartNotes zostaną wprowadzone nieprawidłowe lub niedopuszczalne wpisy , użytkownik jest natychmiast informowany odpowiednim komunikatem, a odpowiednie pole wejściowe jest zaznaczane wykrzyknikiem.
Usunięcie obiektu w SmartNotes , na przykład raportu lub rozdziału, zwykle musi zostać potwierdzone przez użytkownika kolejnym zapytaniem bezpieczeństwa. Dopiero po kliknięciu przycisku „Tak” dany element jest naprawdę usuwany. Proces można anulować, klikając przycisk „Nie”.
Aby uruchomić program, można użyć pliku startowego [„ SmartNotes .exe” w katalogu instalacyjnym] lub łącza do niego.
Podczas korzystania z logowania jednokrotnego wybór raportu SmartNotes jest uruchamiany automatycznie. Jeśli tak nie jest, zostanie otwarte okno logowania SmartNotes , w którym użytkownik może zalogować się przy użyciu swojej nazwy użytkownika i hasła. Po wprowadzeniu odpowiednich danych następuje logowanie za pomocą przycisku „Zaloguj” i uruchamianie programu SmartNotes .
Jeśli kombinacja nazwy użytkownika i hasła jest niepoprawna lub nieznana, zostanie wyświetlony odpowiedni komunikat.
Jeśli pole nazwy użytkownika, hasła lub żadnego z nich nie jest wypełnione, pojawi się komunikat „Błąd połączenia”. Ponadto w masce wprowadzania obok pustych pól wejściowych wyświetlany jest wykrzyknik jako dodatkowa wskazówka.
Podczas uruchamiania programu SmartNotes oferuje użytkownikowi możliwość wyboru języka interfejsu oraz predefiniowanego serwera, z którym klient powinien się połączyć. Od wersji 2.5 ten wybór jest zgodny z jednokrotnym logowaniem.
Aby uzyskać rozszerzony widok okna logowania, kliknij dwukrotnie na obrazek [w górnej połowie okna]. Obszar asystenta „Opcje” pojawi się wtedy automatycznie. Język i serwer docelowy można wybrać tutaj za pomocą menu rozwijanych.
Aby wyjść ze SmartNotes , otwórz menu „Plik”, a następnie wybierz element podrzędny „Wyjście”. Pytanie bezpieczeństwa, które się pojawi, musi zostać potwierdzone lub anulowane.
Alternatywnie, SmartNotes można również zamknąć za pomocą przycisku „Zamknij” w prawym górnym rogu paska programu.
Po pomyślnym zalogowaniu się użytkownika przy użyciu nazwy użytkownika i hasła zostanie wyświetlone okno dialogowe „Dostępne dokumenty”. Zawiera listę wszystkich dokumentów dostępnych dla użytkownika i pogrupowane według lat. Istniejące dokumenty w folderze można wyświetlić i ponownie ukryć, klikając dwukrotnie folder.
Wybrany raport jest otwierany poprzez dwukrotne kliknięcie dokumentu lub wybranie go, a następnie kliknięcie „Wybierz”.
SmartNotes odnotowuje ostatni załadowany dokument i oznaczy go jako wybór wstępny przy następnym logowaniu użytkownika.
Pole „Filtr” udostępnia funkcję wyszukiwania dokumentów. Po rozpoczęciu wpisywania zostaną wyświetlone tylko dokumenty spełniające kryterium wyszukiwania. Przycisk „Zablokuj filtr” [po prawej stronie pola wyszukiwania] dezaktywuje tę funkcję i wyszarza pole. W rezultacie ostatni wpis filtra jest zachowywany i automatycznie ustawiany ponownie po ponownym zalogowaniu.
Po pomyślnej rejestracji i późniejszym wyborze dokumentu otworzy się Kokpit SmartNotes z wybranym dokumentem.
Alternatywnie, powiązane zarządzanie dokumentami, zarządzanie użytkownikami lub zarządzanie przepływem pracy dla wybranego dokumentu można otworzyć bezpośrednio za pomocą paska przycisków kreatora, pod warunkiem, że zalogowany użytkownik jest do tego upoważniony. Otwierany jest tylko odpowiedni asystent administracyjny, a nie powiązany dokument. Ogólne ustawienia SmartNotes można również otwierać niezależnie od dokumentów , ale w tym momencie mają tylko dostępne globalnie zakładki [w przeciwieństwie do otwierania ustawień z dokumentu].
W oknie dialogowym „Dostępne dokumenty” użytkownik może przy odpowiednich uprawnieniach nadać blokadę całemu dokumentowi. W zablokowanych dokumentach dostępne są tylko funkcjonalności i oceny, które nie mają wpływu na aktualny stan dokumentu. [Niechciane] zmiany nie są już możliwe, na przykład nie można już importować danych, a fragmenty są dostępne tylko do odczytu.
Aby zablokować dokument, wybierz żądany raport w przeglądzie dostępnych dokumentów, a następnie kliknij prawym przyciskiem myszy, aby otworzyć menu kontekstowe. Teraz można wybrać opcję „Zablokuj dokument”, a dokument zostanie zaopatrzony w kłódkę.
Tej samej procedury można użyć do ponownego odblokowania dokumentu.
Funkcja blokowania i odblokowywania dokumentów jest teraz dostępna również w obszarze Dane podstawowe → Dokumenty .
Aby wybór dokumentów mógł być sortowany według kryteriów innych niż rok sprawozdawczy, możliwe jest „tagowanie” dokumentów: Masz możliwość przypisania jednego lub więcej słów kluczowych („tagów”) do każdego dokumentu. Zarządzanie tagami można otworzyć za pomocą menu kontekstowego:
W zarządzaniu tagami wybrany dokument można przypisać do istniejących tagów, aktywując odpowiednie pola wyboru, a następnie je zapisując. Nowe tagi można tworzyć za pomocą przycisków do tworzenia, edycji i usuwania obiektów .
Podczas wyświetlania dokumentów w przeglądzie „Dostępne dokumenty” można przełączać się między czterema różnymi widokami: widokiem niezgrupowanym, widokiem pogrupowanym według lat, widokiem pogrupowanym według dnia i widokiem pogrupowanym według nazwy.
Widoki są wywoływane przez menu kontekstowe przeglądu dokumentu prawym przyciskiem myszy. Aby przełączać się między różnymi ekranami, żądany wybór można po prostu aktywować lewym przyciskiem myszy. Kiedy wychodzisz z dokumentu, ostatni ekran na liście jest zapisywany, więc przy następnym uruchomieniu SmartNotes dostępne dokumenty są wyświetlane w ten sam sposób.
Na niezgrupowanej liście dokumenty są wyświetlane w porządku chronologicznym i alfabetycznym bez dalszych poziomów strukturalnych.
W widoku pogrupowanym według lat dokumenty są pogrupowane według roku odniesienia i uporządkowane alfabetycznie. Foldery można rozwinąć lub zwinąć, klikając lewym przyciskiem myszy znaki „+” i „-”.
W widoku pogrupowanym według nazwy dokumenty są pogrupowane tematycznie według nazw i wyświetlane w porządku chronologicznym. Foldery można rozwinąć lub zwinąć, klikając lewym przyciskiem myszy znaki „+” i „-”.
W widoku pogrupowanym według tagów dokumenty są pogrupowane tematycznie pod swoimi tagami i wyświetlane w porządku chronologicznym. Foldery można otworzyć, klikając lewym przyciskiem myszy znaki „+” i „-”. Jeśli dokument ma kilka tagów, pojawi się we wszystkich odpowiednich folderach. Dokumenty bez tagów są wyświetlane w folderze „Dokumenty bez tagów”.
Dokumenty można zapisywać jako ulubione w celu szybkiego i łatwego dostępu. W tym celu prawym przyciskiem myszy otwiera się menu kontekstowe, a dokument jest dodawany do listy ulubionych, klikając lewym przyciskiem myszy pozycję „Dodaj ulubione”. Dokumenty przypisane do listy ulubionych są oznaczone złotą gwiazdką w celu identyfikacji wizualnej.
Aby wyświetlić listę ulubionych, można ją wywołać za pomocą punktu menu „Pokaż ulubione” w menu kontekstowym. Dokumenty są następnie prezentowane w porządku chronologicznym i alfabetycznym.
Jeśli dokument ma zostać usunięty z listy ulubionych, jest najpierw zaznaczany, a następnie prawym przyciskiem myszy otwiera się menu kontekstowe. Kliknięcie lewym przyciskiem myszy wpisu „Usuń ulubione” powoduje usunięcie dokumentu z listy ulubionych, a złota gwiazdka przy nazwie nie jest już wyświetlana.
W kokpicie można jednocześnie otworzyć kilka dokumentów. Aby to zrobić, kliknij pustą kartę, która otwiera widok dokumentu.
Kliknij dwukrotnie nazwę dokumentu, aby otworzyć wybrany dokument na następnej karcie.
Aby zamknąć kartę, kliknij myszką X obok nazwy dokumentu. Gdy tylko pojawi się mysz, pojawi się czerwona kropka. Kliknięcie czerwonego punktu powoduje ponowne zamknięcie odpowiedniego dokumentu.
Kokpit SmartNotes udostępnia różne szczegółowe informacje dotyczące poszczególnych rozdziałów i podrozdziałów w kolumnach kokpitu. W tym rozdziale przedstawiono i objaśniono zawartość poszczególnych kolumn.
Struktura dokumentu otwartego dokumentu jest pokazana w kolumnie „Nazwa rozdziału”. Wszystkie utworzone rozdziały i podrozdziały są wymienione tutaj wraz z ich numeracją i oznaczeniem.
Jeśli rozdział ma jeden lub więcej podrozdziałów, po lewej stronie nazwy pojawi się symbol „+” lub „-”, którego można użyć do pokazania lub ukrycia podrozdziałów. Alternatywnie można użyć kombinacji klawiszy „Ctrl” i „+” lub „-”.
W kolumnie „Rodzaj wypełnienia” znajdują się informacje o trybie, czyli rodzaju wypełnienia dokumentów Excel utworzonych w poszczególnych rozdziałach. Tryb tabeli Excela jest automatycznie przypisywany przez SmartNotes na podstawie programowania zapisanego w tabeli Excel. Użytkownik nie może przypisać ani zmienić typu wypełnienia.
Rozróżnia się następujące rodzaje wypełnień:
Kolumna „Status” i wyświetlany w niej wskaźnik statusu dostarczają informacji o aktualnym statusie przetwarzania odpowiedniego rozdziału dokumentu. Składa się z koloru symbolu stanu, numeru statusu i znacznika czasu [data i godzina] ostatniej zmiany. Stosowanie poziomów statusu jest powiązane z koncepcją autoryzacji SmartNotes i odwzorowuje przepływ pracy w procesie raportowania. Aby uzyskać więcej informacji, patrz „ Administracja stanem ”.
Tutaj możesz zobaczyć przykładową konfigurację wyświetlacza statusu, aby pokazać jego możliwości. Zasadniczo pokazany przepływ pracy z różnymi poziomami statusu można skonfigurować indywidualnie i z dowolną złożonością.
Poziom statusu rozdziału może zostać zmieniony ręcznie w kokpicie przez upoważnionego użytkownika. Kliknij prawym przyciskiem myszy odpowiedni rozdział, aby otworzyć menu kontekstowe. Poziom statusu można następnie ustawić w punkcie menu „Zmień stan”.
Zmiana poszczególnych poziomów statusu jest powiązana z koncepcją autoryzacji SmartNotes, a wybór istniejących poziomów statusu zależy od roli zalogowanego użytkownika. Wszystkie poziomy statusu, których użytkownik nie może wybrać, są wyświetlane w kolorze szarym.
Na przykład użytkownicy, którzy nie mają uprawnień do zapewniania jakości rozdziałów, nie mogą ustawić ich na odpowiedni poziom statusu [w powyższym przykładzie byłyby to poziomy statusu 4 i 5].
Kolumna „ostatnia zmiana danych” wskazuje godzinę [datę i godzinę] ostatniej zmiany danych w przechowywanej tabeli programu Excel. Znacznik czasu zmienia się za każdym razem, gdy plik Excel jest zapisywany [wpisany], gdy zmiany są zapisywane w formularzu zaokrąglania i gdy importowane są nowe dane.
Walidacje służą do szybkiego rejestrowania możliwych odchyleń od tych samych wartości w dokumencie. Na przykład wartość numeru pozycji z bazy danych SmartNotes można zweryfikować za pomocą sumy wartości raportu, które składają się na ten numer pozycji. Walidacje można tworzyć dla wartości w jednej tabeli programu Excel, a także między dwiema różnymi tabelami programu Excel. Aby uzyskać więcej informacji, zobacz „ Zarządzanie walidacją ”.
Kolumna „Weryfikacja” pokazuje liczbę walidacji utworzonych dla każdego pojedynczego fragmentu [dolna liczba; . Ex 0/ 1 ] i jak wiele z tych otwartych walidacji [numer przodu; Np. 0/1 ].
Jeśli wszystkie walidacje rozdziału są otwarte, jest to sygnalizowane zielonym haczykiem w kolumnie walidacji. Jeśli przynajmniej jedna walidacja nie zadziała, zamiast zielonego haczyka zostanie wyświetlony czerwony wykrzyknik. Wartości raportu [materiał numeryczny] odpowiedniego dokumentu Excel [tabela] należy następnie sprawdzić i, jeśli to konieczne, skorygować ręcznie.
Dokumenty Office przechowywane w SmartNotes dla poszczególnych rozdziałów dokumentu [pliki Excel, Word lub PowerPoint] są scharakteryzowane w kokpicie za pomocą różnych symboli i czasu ostatniej zmiany oraz wyświetlane w odpowiednich kolumnach [Excel, Word i PowerPoint] .
Przegląd poszczególnych symboli można znaleźć w poniższej tabeli:
Opis | Ikona | Znaczenie | ||
Symbol programu Excel 2007 |
|
Dokument Excel jest przechowywany w formacie xlsx. | ||
Symbol programu Excel 2003 |
|
Dokument Excel jest przechowywany w formacie xls. | ||
Mały symbol programu Excel na białej kartce papieru. |
|
Dokument programu Excel jest przechowywany, ale nie jest zarządzany przez SmartNotes. | ||
Symbol programu Word 2007 |
|
Dokument Word jest przechowywany w formacie docx. | ||
Symbol programu Word 2003 |
|
Dokument Word jest przechowywany w formacie doc. | ||
Fioletowy Symbol Word |
|
Odwołuje się do dokumentu Word. | ||
Symbol Word brązowy |
|
Dokument Word jest przechowywany w innym języku. | ||
Symbol programu PowerPoint 2007 |
|
Dokument PowerPoint jest przechowywany w formacie pptx. | ||
Symbol programu PowerPoint 2003 |
|
Dokument PowerPoint jest przechowywany w formacie ppt. | ||
Czerwony symbol Office |
|
Błąd w przechowywanym dokumencie. Ikona zależy od typu pliku, którego dotyczy. | ||
Kłódka |
|
Dokument jest obecnie edytowany przez innego użytkownika i jest zablokowany do zapisu. | ||
Szary symbol Office |
|
Żaden dokument Office nie jest przechowywany dla odpowiedniego rozdziału. Ikona zależy od typu pliku, ikona zależy od typu pliku. | ||
Szary symbol Office ze znakiem zapytania |
|
Brak upoważnienia do odczytu lub edycji dokumentu Office. Ikona zależy od typu pliku. |
Jeśli dla rozdziału nie zapisano żadnego dokumentu Excel, Word lub PowerPoint, odpowiedni symbol jest wyszarzony.
W kolumnie „Ostatni redaktor” wyświetlana jest nazwa i nazwa logowania użytkownika, który jako ostatni zapisał [wpisał] jeden z powiązanych dokumentów pakietu Office.
W kolumnie „Ostatni komentarz” wyświetlany jest ostatni zapisany przez użytkownika komentarz lub zmiany statusu rozdziału.
SmartNotes oferuje możliwość dodania dowolnej liczby załączników do poszczególnych rozdziałów. Jako załączniki można przechowywać wszystkie typy plików oraz łącza. W ustawieniach systemu można ustawić limit rozmiaru do 10 MB na plik, wartość domyślna to 3 MB. Aby dodać załącznik, najpierw wybierz żądany rozdział lewym przyciskiem myszy, a następnie otwórz menu kontekstowe prawym przyciskiem myszy. Podpunkt „Pokaż załączniki” wywołuje asystenta zarządzania załącznikami. Alternatywnie możesz dwukrotnie kliknąć kolumnę „Załączniki” odpowiedniego rozdziału.
Zostanie otwarty kreator zarządzania i wstawiania załączników. W obszarze asystenta „Załączniki” wyświetlane są wszystkie załączniki ze szczegółowymi informacjami o ich nazwie i czasie utworzenia. Kolumny można sortować w kolejności rosnącej na podstawie zawartości kolumny, klikając lewym przyciskiem myszy odpowiedni nagłówek kolumny. Kolejnym kliknięciem myszy linie są sortowane w porządku malejącym. Kolumna, według której jest sortowana, i rodzaj sortowania są wskazywane przez trójkąt na prawej krawędzi lub w środku odpowiedniego nagłówka kolumny.
Na ogół nie jest możliwa edycja już utworzonych załączników. Jeśli na przykład ma zostać zmieniona nazwa załącznika, należy najpierw usunąć odpowiedni załącznik, a następnie utworzyć go ponownie. Po zakończeniu zarządzania załącznikami możesz wyjść z asystenta przyciskiem „Zamknij”.
Dopiero po zapisaniu zmian wszystkie wprowadzone zmiany są ostatecznie akceptowane i potwierdzane zielonym komunikatem po lewej stronie przycisku „Zapisz”.
Aby odrzucić zmiany przed zapisaniem, wystarczy zamknąć kreatora zarządzania załącznikami i odpowiedzieć na pytanie zabezpieczające „Nie”.
Przycisk „Utwórz nowy wpis ” służy do tworzenia nowego załącznika .
W dolnym obszarze asystenta „Informacje o załączniku” można następnie przypisać nazwę tworzonemu załącznikowi i określić plik lub łącze, które jest przechowywane jako załącznik. Wprowadzenie nowej nazwy lub nowego opisu jest opcjonalne, jeśli żadna nazwa nie jest przypisana, SmartNotes automatycznie użyje nazwy pliku lub łącza. Przy nadawaniu nazwy nie ma ograniczeń co do znaków specjalnych ani minimalnej długości. Jeśli przypisana jest tylko nazwa i nie zawiera pliku ani łącza, pojawi się komunikat wskazujący na nieprawidłowy wpis.
Dołączyć plik
Przycisk „Wczytaj plik” służy do zapisania pliku [lokalnego] dla wybranego rozdziału.
Następnie otworzy się okno Eksploratora, aby wybrać plik [lokalny]. Nie ma ograniczeń co do typów plików, więc każdy plik można dołączyć jako załącznik.
Po dokonaniu wszystkich ustawień nowego załącznika można go tymczasowo zapisać za pomocą przycisku „Dodaj do listy”. Nowy załącznik jest następnie wyświetlany w przeglądzie „Załączniki” i można korzystać z dalszych funkcji asystenta.
Dołącz link
W celu zapisania linku do wybranego rozdziału służy przycisk „Wstaw link”.
Następnie otwiera się inny kreator, oferujący dwie opcje dołączenia łącza. Pierwszą opcją jest ręczne wprowadzenie adresu internetowego lub ścieżki [lokalnej] pliku w polu „URL”. Jako druga opcja, przycisk po prawej stronie pola URL może służyć do otwierania okna Eksploratora. Nie ma ograniczeń co do typów plików, więc każdy plik można dołączyć jako załącznik.
Przycisk „Wyślij” służy do potwierdzenia wprowadzonego linku lub wybranego pliku. Po dokonaniu wszystkich ustawień nowego załącznika można go tymczasowo zapisać za pomocą przycisku „Dodaj do listy”. Nowy załącznik jest następnie wyświetlany w przeglądzie „Załączniki” i można korzystać z dalszych funkcji asystenta.
Aby usunąć istniejący załącznik, można go zaznaczyć w przeglądzie i usunąć za pomocą przycisku „Usuń wybrany wpis”.
Proces usuwania należy ponownie potwierdzić w wyświetlonym pytaniu bezpieczeństwa.
Wszystkie informacje prezentowane w kokpicie można wyszukiwać pod kątem terminów zdefiniowanych przez użytkownika za pomocą funkcji wyszukiwania. Wyszukiwanie można przeprowadzić w całym kokpicie lub ograniczyć do poszczególnych kolumn.
Funkcję wyszukiwania można znaleźć w punkcie menu „Narzędzia” i można ją wywołać za pomocą podpunktu „Wyszukaj listę rozdziałów”. Alternatywnie, w kokpicie można również użyć kombinacji klawiszy „CTRL” + „F”.
Żądany termin wyszukiwania można wprowadzić w środkowym polu. SmartNotes przechowuje ostatnie terminy wyszukiwania użytkownika, dzięki czemu nie trzeba ich ręcznie wprowadzać ponownie dla tego samego wyszukiwania. Pole wyszukiwania może służyć jako menu rozwijane, które zawiera listę wszystkich wcześniej wyszukiwanych terminów, klikając strzałkę w dół po prawej stronie.
Pole wyboru „Wyszukaj wszystko”
Pole wyboru „Przeglądaj wszystko” pozwala ograniczyć zakres wyszukiwania do kolumn, które może wybrać użytkownik. Gdy tylko pole wyboru zostanie dezaktywowane, asystent rozwija się o listę wyboru zawierającą wszystkie kolumny kokpitu.
Pole wyboru „Uwzględniana wielkość liter”
Pole wyboru „Z uwzględnieniem wielkości liter” określa wyszukiwanie, wyświetlając tylko trafienia, których pisownia odpowiada kryteriom wyszukiwania.
Zacznij szukać
Dostępne są trzy różne tryby wyszukiwania, które przedstawiono poniżej:
Lista filtrów ”
Za pomocą przycisku „Lista filtrów” wynik wyszukiwania jest wyświetlany jako przefiltrowany widok kokpitu. Pojawiają się tylko te linie kokpitu, które odpowiadają kryterium wyszukiwania. Aby było jasne, że jest to oddzielny widok, kokpit jest podświetlony na żółto.
Przycisk „Kontynuuj wyszukiwanie”.
Podczas korzystania z przycisku „Znajdź więcej” SmartNotes zawsze podświetla pojedynczą linię w kokpicie niebieskim tłem, która zawiera wpis zgodny z kryteriami wyszukiwania. Kolejne kliknięcie przycisku SmartNotes przeskakuje do następnego miejsca wyniku.
Przycisk „Wyszukaj wszystko”
Po użyciu przycisku „Wyszukaj wszystko” SmartNotes podświetli wszystkie linie w kokpicie niebieskim tłem, które zawierają wpis zgodnie z kryteriami wyszukiwania.
Aby wyjść lub zresetować widok wyników, można użyć przycisku „Odśwież dokument” na pasku narzędzi.
Listę kolumn kokpitu można dostosować do indywidualnych potrzeb użytkownika, wyświetlając lub ukrywając poszczególne kolumny. Dlatego jest to ustawienie specyficzne dla użytkownika, które pozwala każdemu użytkownikowi zaprojektować swój własny kokpit SmartNotes zgodnie z własnymi wymaganiami.
Aby zmienić wyświetlane kolumny, kliknij prawym przyciskiem myszy nazwę kolumny w nagłówku kolumny, aby otworzyć menu kontekstowe. Pojawi się lista wszystkich kolumn dostępnych w kokpicie. Wyświetlane kolumny są oznaczone niebieskim znacznikiem wyboru, ukryte kolumny są wyświetlane bez znacznika wyboru.
Status wyświetlania poszczególnych kolumn można zmienić, klikając lewym przyciskiem myszy. Wcześniej ukryte kolumny są wyświetlane, a poprzednio wyświetlane kolumny są ukrywane. Wyświetlacz kokpitu jest aktualizowany automatycznie.
Kolumna, według której ma być sortowana, i typ sortowania są wskazywane przez trójkąt na prawej krawędzi nagłówka kolumny.
Oryginalne sortowanie rozdziałów na podstawie numeracji rozdziałów można przywrócić, klikając przycisk „Załaduj ponownie dokument”.
Poszczególne linie rozdziałów kokpitu można wizualnie podkreślić, zaznaczając je kolorowym znacznikiem. Aby podkreślić rozdziały w kokpicie, można je oznaczyć trzema różnymi kolorami. Trzy standardowe kolory można zdefiniować indywidualnie w ustawieniach w obszarze „Ustawienia kokpitu”. Podświetlenia rozdziałów mogą być tworzone przez każdego użytkownika i są one widoczne tylko dla tego użytkownika.
Podświetlanie odbywa się ręcznie poprzez zaznaczenie żądanego rozdziału w widoku kokpitu lewym przyciskiem myszy, a następnie wywołanie menu kontekstowego prawym przyciskiem myszy. Pod hasłem „Zaznacz rozdział” możesz wybrać predefiniowane kolory standardowe, a także bezpośrednio ustawić „Inny kolor podświetlenia”. W przypadku wybrania podpozycji „Ustaw inny kolor podświetlenia” otwiera się kreator wyboru żądanego koloru. Tutaj można wybrać wstępnie zdefiniowany kolor podstawowy lub kolor zdefiniowany przez użytkownika do podświetlenia.
SmartNotes oferuje możliwość przypisania słów kluczowych do poszczególnych rozdziałów w kokpicie, które mogą być przeglądane przez każdego użytkownika. W ten sposób można np. Ustalić osobę odpowiedzialną za dany rozdział.
Aby przypisać słowo kluczowe do rozdziału, najpierw wybierz żądany rozdział w kokpicie, a następnie kliknij prawym przyciskiem myszy, aby otworzyć menu kontekstowe. Wpis „Kategoryzuj rozdziały” wywołuje asystenta do zarządzania tagami.
Możliwy jest wielokrotny wybór rozdziałów do skategoryzowania za pomocą klawiszy CTRL lub SHIFT.
Każde słowo kluczowe można zdefiniować tylko raz w dokumencie. Jeśli tag zostanie wprowadzony dwukrotnie, nie można go zapisać i pojawi się następujący komunikat:
Asystenta można używać do tworzenia nowych tagów, a także do edycji i usuwania istniejących tagów. W przeglądzie wszystkie dotychczas utworzone tagi są wyświetlane z nazwą lub wartością i opisem.
Po zakończeniu zarządzania tagami kreator można zamknąć.
Słowa kluczowe dla rozdziału są natychmiast wyświetlane w kolumnie kokpitu „Tagi” z pomocą asystenta.
Do stworzenia nowego tagu służy przycisk „Utwórz nowy wpis”.
W dolnym obszarze asystenta „Informacje o tagu” można wprowadzić wartość [nazwa] i opis nowego tagu. Nie ma ograniczeń co do znaków specjalnych lub minimalnej długości podczas przypisywania wartości.
Z drugiej strony opis jest wpisem opcjonalnym i służy do zapewnienia użytkownikowi lepszego przeglądu. Przy wprowadzaniu opisu nie ma ograniczeń co do znaków specjalnych czy minimalnej długości.
Utworzenie nowego słowa kluczowego należy potwierdzić przyciskiem „Zapisz”. Nowy wpis zostanie następnie dodany do przeglądu.
Edytuj tag
Aby edytować utworzony tag, po zaznaczeniu go w przeglądzie lewym przyciskiem myszy, możesz przejść do trybu edycji za pomocą przycisku „Edytuj wybrany wpis”. Alternatywnie, żądany tag można również przełączyć w tryb edycji, klikając go dwukrotnie.
Aby usunąć istniejący tag, można go wybrać w przeglądzie i usunąć za pomocą przycisku .
W monicie potwierdzenia „Usuń tag” należy ponownie potwierdzić proces usuwania.
W zarządzaniu strukturą kategorie rozdziałów [znaczniki] mogą być wyświetlane za pośrednictwem menu kontekstowego. Do wyszukiwania słów kluczowych można użyć funkcji filtru. Jeśli pole wyboru „Ukryj niezaznaczone rozdziały” jest zaznaczone, niezaznaczone rozdziały zostaną ukryte.
Jeśli w dokumencie SmartNotes przechowywanych jest więcej niż jeden wariant struktury, w prawym górnym rogu kokpitu zostanie wyświetlone menu rozwijane z opisem „Wariant struktury”. Za pomocą tego menu można przełączać się między różnymi wariantami konstrukcji. Jeśli dla dokumentu istnieje tylko jeden wariant struktury [<default>], menu wyboru jest automatycznie ukrywane.
Aby przejść do innego wariantu konstrukcji, menu rozwijane wywoływane jest lewym przyciskiem myszy. Znajdują się tam wszystkie warianty konstrukcji utworzone dla dokumentu. Żądany wariant konstrukcji można wybrać kolejnym kliknięciem lewym przyciskiem myszy. Domyślny wariant struktury standardowej jest wyświetlany w górnej części menu rozwijanego jako <default>.
Definicja nowego wariantu konstrukcji odbywa się za pomocą „Administracji Strukturą”. Można to wywołać poprzez punkt menu „Narzędzia” i podpunkt „Zarządzanie strukturą”. Szczegółowy opis wariantów konstrukcji znajduje się w rozdziale „ Zarządzanie strukturą ”.
Jeśli w dokumencie SmartNotes przechowywany jest więcej niż jeden język, w prawym górnym rogu kokpitu zostanie wyświetlone menu rozwijane z opisem „Język dokumentu”. To menu może służyć do przełączania między różnymi językami dokumentu. Jeśli dokument jest napisany tylko w jednym języku, menu wyboru jest automatycznie ukrywane.
Aby zmienić język, kliknij lewym przyciskiem myszy, aby otworzyć menu rozwijane. Są tam wymienione wszystkie języki utworzone dla dokumentu. Żądany język można wybrać kolejnym kliknięciem lewym przyciskiem myszy.
W ustawieniach dokumentu zdefiniowano nowy język. Szczegółowy opis można znaleźć w rozdziale „ Tworzenie języków dokumentów ” .
Jeśli pliki Word są przechowywane w kilku językach dla rozdziału, wszystkie warianty językowe można otworzyć bezpośrednio z domyślnego kokpitu.
W stopce kokpitu wyświetlane są aktualne informacje o wywołanym dokumencie. Przegląd informacji przedstawiono na poniższym rysunku.
W pierwszej komórce wyświetlany jest symbol wywołania wyjścia SmartNotes [Log]. Jest to dostępne tylko wtedy, gdy wystąpiły błędy, które zostały zarejestrowane. Bardziej szczegółowe informacje o zarejestrowanych błędach można znaleźć w dzienniku. Wyjście można otworzyć, klikając lewym przyciskiem myszy ikonę.
W drugiej komórce wyświetlana jest nazwa aktualnie zalogowanego użytkownika i jego nazwa logowania.
W trzeciej komórce czas ostatniego importu danych jest wyświetlany w formacie „DD.MM.RRRR” i „mm: hh: ss”.
Procent sprawdzania poprawności jest wyświetlany w czwartej komórce. Wskazuje aktualny procent utworzonych walidacji.
Piąta komórka wyświetla aktualnie używaną wersję pakietu Microsoft Office.
Komórki od szóstego do dziewiątego pokazują liczbę rozdziałów w raporcie biznesowym oraz liczbę przechowywanych dokumentów Excel, Word i PowerPoint.
Po prawej stronie stopki znajdziesz informację, czy aktualnie istnieje połączenie pomiędzy klientem SmartNotes a skojarzonym serwerem i czy jest zaszyfrowane. Jeśli umieścisz wskaźnik myszy na symbolu [Mouseover], pojawi się okno informacyjne z dodatkowymi informacjami na temat bieżącego połączenia. Dwukrotne kliknięcie symbolu otwiera wyjście SmartNotes [Log], które zawiera szczegółowe informacje o stanie serwera, konfiguracji serwera, buforowaniu i bieżącej sesji.
Zrzuty ekranu użyte w tej instrukcji są [prawie] wszystkie zrobione z perspektywy administratora. Jeżeli wbrew oczekiwaniom niektóre funkcje nie są dostępne, warto najpierw sprawdzić przypisanie uprawnień.
Zrzuty ekranu użyte w tej instrukcji są [prawie] wszystkie zrobione z perspektywy administratora. Jeżeli wbrew oczekiwaniom niektóre funkcje nie są dostępne, warto najpierw sprawdzić przypisanie uprawnień.
W tym rozdziale opisano różne ustawienia i funkcje SmartNotes. Obejmuje to różne ustawienia dostosowywania, które można wprowadzić w programie SmartNotes, a także różne opcje administracji i oceny.
W celu indywidualnego dostosowania i użytkowania można użyć „Ustawień” programu SmartNotes w celu dostosowania określonego systemu.
Kreator ustawień można znaleźć w punkcie menu „Dokument” i można go wywołać w podpunkcie „Ustawienia”.
Alternatywnie można nawiązać bezpośrednie połączenie za pomocą przycisku „Ustawienia” na pasku narzędzi.
W „Ustawieniach ogólnych” można dokonać dalszych ustawień systemowych i ustawień dotyczących używania haseł.
W obszarze „ Ustawienia systemowe (1) ” można dokonać ustawień identyfikacji użytkownika i ustawień systemowych.
Z menu rozwijanego można wybrać różne informacje dotyczące informacji o użytkowniku. Informacje o użytkowniku są wyświetlane wszędzie tam, gdzie wyświetlana jest nazwa użytkownika przypisana w SmartNotes, np. W historii rozdziału.
Kliknij przycisk „ Otwórz ustawienia systemu (2) ”, aby otworzyć „Widok ustawień” w osobnym oknie. Ustawienia systemowe są tutaj wyświetlane w podsumowaniu.
Za pomocą przycisku „ Reset Caches (3) ” można zresetować pamięć podręczną przechowywaną na serwerze, czyli ją opróżnić.
Jeśli dokument zostanie usunięty, pozostanie w bazie danych po zakończeniu procesu usuwania. Kliknij przycisk „ Usuń dokument wynikowy (4) ”, aby ostatecznie usunąć dokumenty oznaczone jako usunięte z bazy danych wraz ze wszystkimi powiązanymi danymi.
Podobnie jak w przypadku usuwania dokumentów, rekordy danych są również zachowywane w bazie danych po zakończeniu procesu usuwania. Usunięte rekordy danych są ostatecznie usuwane z bazy danych za pomocą przycisku „ Wyczyść bazę danych (5) ” i powodują zwolnienie miejsca w pamięci. Fizyczny rozmiar bazy danych nie zmienia się.
W sekcji „Domyślne hasło” możesz określić hasło, które ma być używane. Oprócz całkowitej długości hasła [„Minimalna liczba znaków”] można określić minimalną liczbę określonych znaków. Obejmuje to wielkie litery, znaki specjalne, litery i cyfry. Dodatkowo istnieje możliwość określenia rytmu czasowego zmiany hasła [„Hasło wygasa po określonej liczbie dni”] oraz maksymalnej liczby nieudanych prób wpisania hasła [„Maksymalna liczba prób połączenia”].
Konfiguracje można przeprowadzić w następujących obszarach w „Ustawieniach użytkownika”:
Ustawienia kokpitu są podzielone na następujące obszary pomocy:
Pole wyboru „ Wyświetl linie kokpitu jako płaską listę [widok klasyczny] (4) ” umożliwia wyświetlanie poszczególnych rozdziałów dokumentu w wierszach bez konieczności otwierania lub zamykania opcji „Nadrzędne poziomy struktury [górne rozdziały]”.
Pole wyboru „ Ukryj numerację rozdziałów (5) ” umożliwia wyświetlenie poszczególnych rozdziałów dokumentu w wierszach bez numerów rozdziałów.
Pole wyboru „ Pokaż hierarchię autoryzacji rozdziałów (6) ” umożliwia wyświetlenie uprawnień w wybranych rozdziałach w formie hierarchicznej, pogrubionej lub ich podrozdziałów kursywą.
Pole wyboru „ Nazwa statusu zamiast daty (7) ” oznacza, że kolumna kokpitu „Status” nie wyświetla już daty, ale nazwę aktualnie przypisanego statusu.
W menu rozwijanym „ Domyślna czcionka interfejsu (8) ” można ustawić czcionki „Microsoft San Serif”, „Segoe UI” lub „Tahoma” jako domyślne dla całego interfejsu użytkownika SmartNotes.
Pole wyboru „Pokaż podział sekcji na słowa w kolumnie słów” umożliwia wyświetlanie podziałów sekcji w kolumnie słów kokpitu. Obok symbolu Word wyświetlana jest kolejna ikona, która wskazuje typ przerwy.
Uwaga : Jeśli to pole wyboru jest aktywowane, wówczas dwa następujące pola wyboru są włączone w celu bardziej szczegółowego określenia podświetlenia.
Pole wyboru "Podświetl zmianę sekcji" Następna strona "" umożliwia graficzne zaznaczenie zmiany sekcji na następnej stronie oprócz ikony. Jeśli to pole wyboru jest aktywne, kolor podświetlenia można określić, klikając lewym przyciskiem myszy w sąsiednim polu koloru.
Pole wyboru "Podświetl zmianę sekcji" Ciągłe "" umożliwia oprócz ikony graficzną zaznaczenie ciągłej zmiany sekcji. Jeśli to pole wyboru jest aktywne, kolor podświetlenia można określić, klikając lewym przyciskiem myszy w sąsiednim polu koloru.
Aby wyróżnić rozdziały w kokpicie, można je oznaczyć trzema różnymi kolorami. Kolory można zdefiniować indywidualnie w obszarze „Ustawienia podświetlenia kokpitu”. Klikając lewym przyciskiem myszy w jednym z pól kolorów, można wybrać wstępnie zdefiniowany kolor podstawowy lub kolor zdefiniowany przez użytkownika.
W obszarze pomocniczym „Zaokrąglanie kolorów widoku” można zdefiniować odpowiednie standardowe kolory dla wartości ręcznej, wartości automatycznej, nadpisanej wartości automatycznej, wartości zawężonej i zmienionej wartości dokładnej w formularzu zaokrąglania. Odbywa się to poprzez kliknięcie lewym przyciskiem myszy w polu koloru.
Ustawienia fabryczne odnoszą się do plików MS Office. Wybranie opcji „Nie przekazuj automatycznie kontroli wzorcowych do dokumentów podrzędnych” (1) zapobiega pytaniu przez system, czy zmiany powinny zostać przekazane do dokumentu podrzędnego podczas wpisywania pliku do dokumentu głównego.
Wybranie opcji „Transfer automatyczny d. Wyłącz importowane pozycje mapowania do dokumentów podrzędnych” (2) zapobiega dziedziczeniu pozycji wirtualnych z dokumentu wzorcowego przez dokument podrzędny.
Pole wyboru ...
... „Word: Wyślij pliki zewnętrzne do nowej instancji” powoduje, że zewnętrzne pliki programu Word nie są otwierane w środowisku wykonawczym programu SmartNotes, ale w oddzielnej instancji programu Word.
... „Word: Wyłącz dodatki i załaduj Normal.dot” zapobiega aktywowaniu dodatków w programie Word i ładowaniu domyślnego szablonu Normal.dot.
... „Excel: Wyślij pliki zewnętrzne do nowej instancji” powoduje, że zewnętrzne pliki Excel nie są otwierane w środowisku wykonawczym programu SmartNotes, ale w oddzielnej instancji programu Excel.
... „Excel: Wyłącz ładowanie dodatku ” uruchamia program Excel w trybie awaryjnym i zapobiega ładowaniu dodatków innych firm.
... „Excel: Check UsedRange at CheckIn” pozwala programowi SmartNotes sprawdzić UsedRange pliku Excel. W przypadku problemów wyświetlany jest odpowiedni komunikat i oferowana jest możliwość automatycznej korekty przez SmartNotes.
... „Zezwól na zakończenie programu przy otwartych plikach pakietu Office” umożliwia ustawienie reakcji na dokumenty pakietu Office, które są nadal otwarte po zamknięciu programu SmartNotes. Jeśli pole wyboru jest aktywne, SmartNotes zapyta, czy powinno być nadal zamknięte, gdy dokumenty pakietu Office są otwarte. Jeśli pole wyboru nie jest aktywowane, pojawia się wskazanie, że dokumenty Office są nadal otwarte. Muszą one zostać zamknięte przed zamknięciem SmartNotes.
... „Zezwól na tryb zgodności dla plików programu Word 2007” umożliwia otwieranie plików programu Word w trybie zgodności. Oznacza to, że fragmenty słów ze starszych wersji programu SmartNotes nie muszą być sprawdzane indywidualnie podczas aktualizacji do nowej wersji.
... „Zapobiegaj początkowemu ładowaniu aplikacji” zapobiega automatycznemu ładowaniu programów Word, PowerPoint i Excel po wybraniu dokumentu.
... „Wyłącz wstążki SmartNotes Office” wyłącza wstążki i zamiast tego udostępnia dodatki.
... „Liczenie rozmiarów czcionek w Kreatorze zaokrąglania” oferuje wybór rozmiarów czcionek do wyświetlenia w Kreatorze zaokrąglania.
Sensowne może być samodzielne wybranie ścieżki do folderu tymczasowego, na przykład jeśli użytkownik nie ma praw dostępu do dysku, na którym przechowywany jest domyślny folder tymczasowy.
Fragmenty, pliki i kopie zapasowe są przechowywane w folderze Temp na wypadek, gdyby któryś z programów pakietu Office lub SmartNotes przestał reagować i wymagać ponownego uruchomienia programu.
W sekcji Dokument <Ustawienia <Ustawienia użytkownika możesz samodzielnie wybrać ścieżkę, klikając przycisk „Wybierz ścieżkę folderu tymczasowego”. Ścieżkę folderu tymczasowego można zresetować, wybierając opcję „Resetuj ścieżkę folderu tymczasowego”. W przyszłości dane zostaną ponownie zapisane w folderze domyślnym. W sekcji „Otwórz folder Temp w Eksploratorze” można otworzyć folder Temp w Eksploratorze.
Funkcje w tym obszarze asystenta obowiązują dla wszystkich utworzonych języków dokumentów.
W obszarze asystenta „Katalog wtyczek SmartNotes” wyświetlana jest ścieżka do katalogu dodatków SmartNotes. Można to zmienić, klikając lewym przyciskiem myszy przycisk „Wybierz katalog wtyczek”, jeśli wtyczki do programu SmartNotes [np. Wtyczka SEC] nie są przechowywane w domyślnym katalogu instalacyjnym.
Uwaga dotycząca wtyczki SEC: W celu wygenerowania podglądu w formacie HTML zgodnego z SEC, w SmartNotes musi być przechowywany „SEC Edgar Previewer”.
Można go pobrać pod adresem URL http://www.sec.gov/spotlight/xbrl/renderingenginelicense.htm ["Osobisty Renderer z samorozpakowującym się instalatorem"]. Zawarty, spakowany plik zostanie rozpakowany i całkowicie wstawiony do folderu instalacyjnego SmartNotes, podfolderu Wtyczki za pomocą funkcji Kopiuj i wklej.
W razie potrzeby program „SEC Previewer Personal Renderer” można skonfigurować za pomocą pliku „SmartNotes.config”. Wszystko, co musisz zrobić, to skopiować żądane udokumentowane parametry z dokumentacji renderera. Jednak ustawienia te powinni wprowadzić administratorzy systemu IT.
Dalsze kroki [np. Instalacja] nie są konieczne, odpowiedni dokument wynikowy można wygenerować bezpośrednio.
Przycisk „Wstążki do biura meldunkowego” jest zwykle wyszarzony, ponieważ wstążki do różnych aplikacji Urzędu są już zarejestrowane w dostawie. Jeśli tak nie jest, możesz zarejestrować się za pomocą tego przycisku.
Za pomocą przycisku „Zarządzaj dodatkami pakietu Office” można zarządzać dodatkami pakietu Office zgodnymi z programem SmartNotes.
Uwaga: Te ustawienia są ustawieniami globalnymi dla wszystkich produktów AMANA, tzn. Jeśli taka konfiguracja została już dokonana w instalacji SmartTaxBalance na tym samym kliencie, na przykład nie ma potrzeby dokonywania zmian w SmartNotes.
Pole wyboru „Pokaż elementy wyliczenia w ocenie” wyświetla odpowiednią etykietę [opis tekstowy] zamiast technicznej nazwy XBRL podczas eksportowania elementów wyliczeniowych do programu Excel.
Pole wyboru „Pokaż okno dialogowe edycji dla wartości tekstowych” automatycznie otwiera okno dialogowe edycji po kliknięciu komórki z wartościami tekstowymi, która ma dodatkowe miejsce na edycję tekstu.
Przycisk „XBRL File Cache and Proxy Settings” otwiera kreatora „XBRL Settings”. Podczas importu taksonomii XBRL za pośrednictwem XBRL Taxonomy Administration może się zdarzyć, że zaimportowane taksonomie zawierają odniesienia, które wymagają pobrania dalszych danych. W tym celu SmartNotes oferuje kilka opcji ustawień, które opisano poniżej:
Do pobrania „zdalnych” plików XBRL wymagany jest dostęp do Internetu. W tym celu można również użyć serwera proxy [patrz poniżej].
Pamięć podręczna XBRL przechowuje połączone i przywoływane „zdalne” pliki XBRL między taksonomiami XBRL. Zwykle są to oficjalne pliki schematu instancji XBRL, takie jak http://www.xbrl.org/2003/xbrl-instance-2003-12-31.xsd .
Lokalizację przechowywania można określić za pomocą przycisku „Wybierz folder”.
Pole wyboru „Pobieranie pamięci podręcznej” określa, czy używana jest lokalna pamięć podręczna XBRL. Umożliwia to ponowne załadowanie już załadowanych taksonomii XBRL bez konieczności łączenia się z Internetem.
Jeśli nie ma połączenia z Internetem, SmartNotes automatycznie to wykrywa i pyta, czy należy aktywować „tryb offline”.
Pobierz ponownie i zastąp pliki pamięci podręcznej ”
Jeśli to możliwe, ponownie pobiera pliki znajdujące się już w pamięci podręcznej z Internetu.
Pole wyboru „Wymuś użycie pamięci podręcznej w trybie offline” określa, że program SmartNotes będzie używał tylko pobrań XBRL zapisanych lokalnie w pamięci podręcznej. Jest to przydatne, na przykład, jeśli klient nie będzie miał dostępu do Internetu przez długi czas lub aby skrócić czas ładowania w krótkim okresie.
Uwaga : nie można załadować nowych taksonomii XBRL, które nie zostały jeszcze zapisane w pamięci podręcznej.
W ustawieniach dokumentu można ustawić dwa rodzaje obowiązków związanych z komentarzami.
Pole wyboru „Zmiana statusu wymaga komentarza użytkownika” zachęca użytkownika do komentowania każdej zmiany statusu. Komentarz jest wyświetlany w kolumnie komentarza w kokpicie oraz w historii rozdziałów.
Pole wyboru „Usuń rozdział wymaga komentarza użytkownika” wymaga komentarza dla każdego usunięcia rozdziału. Jest to wyświetlane w „Historii rozdziałów”.
Ustawienie ukrywania wierszy na podstawie reguł w plikach programu Excel można dostosować dla całego dokumentu SmartNotes za pomocą rozwijanego pola „Ukryj wszystkie dane raportu”.
Nawet jeśli ustawiono globalne ustawienie ukrywania, ustawienie ukrywania dla każdego dokumentu Excela można dostosować indywidualnie za pomocą kreatora zaokrąglania.
Do wyboru dostępne są następujące wartości:
Znaczenie poszczególnych opcji konfiguracyjnych wyjaśniono w rozdziale „ Widok danych ” w części „ Wyświetlanie i ukrywanie wierszy w programie Excel [automatycznie] ”.
Za generowanie wirtualnych pozycji odpowiada funkcja „Importuj pozycje mapowania”. Pozycje wirtualne to zmienne programowe, które można przypisać do centralnego zarządzania częściej używanym programowaniem. Jest to przydatne, na przykład, gdy używanych jest kilka tabel o tej samej strukturze. W tym celu należy najpierw utworzyć tabelę Excela, w której przechowywane są nazwa pozycji wirtualnej, opis pozycji wirtualnej i aktualne programowanie.
Kliknij przycisk „Importuj pozycje mapowania”, aby otworzyć okno. Plik można zaimportować, klikając kolejne pole wyboru. Kolumny w pliku Excel należy następnie przypisać za pomocą rozwijanego menu SmartNotes. Aby to zrobić, najpierw określ arkusz roboczy, pod którym znajduje się tabela, kolumnę nazwy, kolumnę opisu i kolumnę programowania.
Po kolejnym kliknięciu „Wczytaj” otwiera się podgląd, który po weryfikacji potwierdza się przyciskiem „Zapisz”. Okna można wtedy zamknąć.
Po dwukrotnym kliknięciu kolumny wartości przypisywana jest wirtualna pozycja w odpowiednich plikach Excel. Otworzy się okno, w którym wirtualne pozycje są podświetlone na zielono i można je wybrać.
Dodatkowo można wstawić dodatkową kolumnę, aby wyświetlić aktualne programowanie.
Aby to zrobić, kliknij prawym przyciskiem myszy kolumnę, aby otworzyć menu wyboru SmartNotes i wybierz kolumnę „resolvedMapping”.
Może być konieczne zaktualizowanie bazy danych za pomocą karty SmartNotes.
Jeśli programowanie ma zostać zmienione, zapisany plik Excel musi zostać dostosowany i ponownie zaimportowany. Jeśli pozycja wirtualna ma taką samą nazwę, SmartNotes rozpoznaje modyfikację i zmienia ją w każdej tabeli programu Excel, w której została użyta pozycja wirtualna.
Przycisk „Otwórz folder pamięci podręcznej klienta”.
Przycisk „Otwórz folder pamięci podręcznej klienta” wywołuje przypisany folder pamięci podręcznej z buforowanymi plikami XBRL za pomocą Eksploratora Windows.
Ustawienia proxy
W punkcie menu „Ustawienia proxy” można określić, czy serwer proxy jest używany jako interfejs komunikacyjny i które ustawienia proxy mają być używane w tym przypadku. Przycisk opcji „Użyj serwera proxy systemu [Internet Explorer]” może służyć do korzystania z ustawień serwera proxy przeglądarki lub przycisku opcji „Użyj własnego serwera proxy”, aby przechowywać oddzielne proxy. Jeśli szczegóły nie są znane, należy skonsultować się z odpowiedzialnymi administratorami.
Zalecane jest ustawienie „Użyj serwera proxy systemu [Internet Explorer]”.
W ustawieniach dokumentu można utworzyć różne języki dla dokumentów zarządzanych przez SmartNotes.
Wszystkie języki już utworzone dla dokumentu i ich skróty są wyświetlane w przeglądzie języków. Po dokonaniu wyboru odpowiednie szczegóły dotyczące języka są wyświetlane w dolnym obszarze asystenta w obszarze Szczegóły języka.
Możesz wyjść z kreatora, klikając przycisk „Zamknij”.
Utwórz nowy język - nazwę języka należy podać w szczegółach języka.
Edytuj istniejący wpis
W menu rozwijanym „Format [kultura]” można wybrać formatowanie specyficzne dla kultury. Dotyczy to na przykład separatorów dziesiętnych i tysięcy. Jeśli wskaźnik myszy zostanie umieszczony na sąsiednim symbolu znaku zapytania [Mouseover], pojawi się podgląd lub wyjaśnienie wybranego formatowania.
Za pomocą przycisku „Edytuj wybrany wpis” można zmienić nazwę i formatowanie istniejącego języka, ale nie można zmienić odpowiedniego skrótu.
Pole wyboru „Zastąp wartości domyślne kultury” umożliwia dostosowanie ustawień domyślnych do wybranego języka. Zarówno separator grup, jak i separator dziesiętny można dowolnie definiować. Może to być szczególnie przydatne, jeśli pomimo poprawnego języka ma być używany inny format liczb. Dopasowania są również wyświetlane jako podgląd po najechaniu kursorem myszy na symbol znaku zapytania.
Zmiany należy zapisać przed opuszczeniem ustawień dokumentu za pomocą przycisku „Zapisz”. Jeśli nie zostanie to zrobione, podczas zamykania kreatora pojawi się odpowiedni komunikat. Jeśli wprowadzone zmiany mają zostać odrzucone, w tym oknie dialogowym można odpowiedzieć „Nie”. Pomyślne zapisanie jest potwierdzone zielonym tłem po lewej stronie przycisku „Zapisz”.
Jeśli dokument SmartNotes zawiera więcej niż jeden język, menu rozwijane „Język dokumentu” jest wyświetlane w prawym górnym obszarze kokpitu. To menu służy do przełączania między różnymi językami dokumentu. Jeśli dokument jest napisany tylko w jednym języku, menu wyboru jest automatycznie ukrywane.
Aby dostosować układ pliku Word, SmartNotes oferuje niestandardowe [i specyficzne dla klienta] możliwości konfiguracji. Asystenta dla tych ustawień można znaleźć w menu „Dokument” w „Ustawieniach”. Asystenta można też wywołać bezpośrednio, klikając przycisk „Ustawienia” na pasku narzędzi. Opcje dostosowywania można znaleźć w zakładce „Zaawansowane ustawienia układu”.
Aby włączyć bibliotekę czynności układu niestandardowego [tak zwanego „robota układu”], użyj przycisku „Dodaj bibliotekę DLL akcji układu niestandardowego” [1] . Otworzy się okno Eksploratora, w którym można wybrać wymagany plik. Można wybrać tylko pliki typu „* .dll”. Wybrany plik włączono, klikając przycisk „Otwórz”. Operację można w każdej chwili anulować, klikając przycisk „Anuluj” lub zamykając okno.
Pole wyboru „Automatycznie dopasuj tabelę do szerokości strony”
To pole wyboru umożliwia dopasowanie rozmiaru tabel w programie Word do szerokości strony [2] . Ta funkcja służy do integracji tabel jako metaplików [obraz] i nie powinna być używana w połączeniu z kolumną „autofit”.
Pole wyboru „Zastosuj makra układu do każdego wstawienia tabeli”
To pole wyboru umożliwia automatyczne zastosowanie dostępnych działań układu podczas wstawiania tabeli w programie Word [3] .
Pole wyboru „Zaznacz tabele bez optymalizacji układu”
Jeśli to pole wyboru jest aktywne, po ponownym wstawieniu tabeli z programu Excel zostanie wyświetlony komentarz i nie ma dostępnych działań dotyczących układu [4] .
Pole wyboru „Automatycznie popraw wcięcia pierwszej kolumny”
To pole wyboru pozwala na automatyczną korektę wcięć pierwszej kolumny ustawionych w Excelu, tak aby to samo wcięcie pierwszej kolumny było zawsze używane w wierszu [5] .
Pole wyboru „Wyczyść wypełnienia stołu”
Gdy to pole wyboru jest aktywne, wypełnienia tabeli w każdej komórce tabeli w programie Word są ustawiane na zero [6] .
Pole wyboru „Wyczyść odstępy przed i po akapitach w tabelach”
To pole wyboru umożliwia zerowanie odstępów między akapitami przed i za tabelą w programie Word [7] .
Pole wyboru „Ustaw wysokości wierszy w tabelach na zero”
To pole wyboru umożliwia ustawienie wysokości wierszy w tabelach w programie Word na zero [8] .
Asystenta ustawień dokumentu można znaleźć w menu „Dokument” w „Ustawieniach”. Asystenta można również wywołać za pomocą przycisku „Ustawienia” na pasku narzędzi. Ustawienia dokumentu Word można znaleźć w zakładce „Ustawienia programu Word”.
Odpowiednie ustawienia programu Word są pokazane w „Ustawieniach zależnych od języka” [1] . Poniżej opisano szczegółowo różne ustawienia w tej grupie.
Po prawej stronie nagłówka „Ustawienia zależne od języka” znajduje się aktualna specyfikacja języka w nawiasach [np. „[Angielski]”]. Jest to wersja językowa aktualnie używana w SmartNotes Cockpit i jest przypisana odpowiednio do aktualnie używanego języka dokumentu. Ustawienia zależne od języka są stosowane indywidualnie dla każdego języka dokumentu. Jeśli użytkownik chce zastosować zmiany w innym języku, należy najpierw zmienić bieżący język dokumentu.
Ustawienia formatu programu Word są zależne od języka. Dla każdego języka należy zdefiniować szablon formatu. Jeśli żaden szablon stylu nie został jeszcze zapisany, dostępny jest tylko przycisk „ Dodaj wzorzec układu Word ”. Przyciski „ Usuń wzorzec układu słów (2) ” i „ Edytuj wzorzec układu słowa (3) ” są dostępne, jeśli arkusz stylów został już zapisany.
Pole wyboru „ Wpisz słowo wymaga komentarza użytkownika (4) ” gwarantuje, że komentarz zostanie dodany podczas wpisywania pliku Worda.
Podczas zamykania plików pakietu Office tylko do odczytu można teraz wprowadzić opcjonalny komentarz. Gdy pole wyboru „ Zezwalaj na komentarze w plikach programu Word chronionych przed zapisem (5) ” jest zaznaczone, okno komentarza pojawia się podczas zamykania chronionego przed zapisem fragmentu programu Word. Po kliknięciu przycisku „Tak” otwiera się okno Wpisz, w którym można wpisać komentarz w polu wejściowym.
Ten komentarz, tak samo jak komentarz Wpisz, jest wyświetlany w historii.
Podczas usuwania pliku Word użytkownik musi zostawić komentarz.
Tabele programu Excel połączone z plikami programu Word można wstawiać do pliku programu Word jako „Tabela RTF”, „Metaplik [jako obraz]”, „Mapa bitowa”, „Tabela HTML” lub „Tabela programu Excel [obiekt OLE]” [7] .
Mapy bitowe i metapliki [jako obrazy] reprezentują obszar wyjściowy [tabela] jako obraz. Zaletą jest to, że formatowanie komórek jest kopiowane 1: 1 poprzez obraz do dokumentu wynikowego. Wadą jest to, że obrazów nie można już zmieniać i dlatego nie można ich porównywać. Ponadto wydrukowany obraz tabel jest niskiej jakości. Zmiany w dwóch tabelach należy przeanalizować ręcznie.
Zaletą formatu HTML tabeli Excel jest to, że tabele można edytować i automatycznie porównywać ze sobą, nawet po ich wstawieniu. W ten sposób zmiany są łatwiejsze do zidentyfikowania. Co więcej, drukowany obraz ma bardzo wysoką jakość przy tym ustawieniu.
To pole wyboru umożliwia użytkownikowi rozwinięcie zdefiniowanych szablonów formatów do wszystkich plików Worda, czyli we wszystkich rozdziałach, a tym samym zastosowanie ich w całym dokumencie [8] .
To pole wyboru zapewnia, że nagłówki i stopki są dziedziczone po podziale sekcji [tj. Przekazane dalej] do następnego fragmentu kodu, jeśli nie definiuje to własnego nagłówka ani stopki [9] .
Kliknięcie przycisku „Ustawienia wartości tekstu” powoduje otwarcie asystenta „Ustawienia wartości tekstu słowa” [10] . W tym miejscu można zdefiniować specyficzne dla języka prefiksy i postfiksy dla wartości procentowych, waluty, waluty w tysiącach, walucie w milionach i waluty w miliardach, użytych w tekście. Wartości te są następnie automatycznie rozszerzane o odpowiedni przedrostek lub przyrostek w tekście.
Wszystkie istniejące teksty są aktualizowane automatycznie po zmianie ustawień wartości tekstowych.
Przycisk opcji „Wstaw tabelę przy każdym wyrejestrowaniu (12)” umożliwia ponowne wstawianie tabel programu Excel połączonych z plikami programu Word przy każdym pobieraniu. Nowe wstawienie jest również wykonywane, jeśli nie wprowadzono żadnych zmian we wstawionej tabeli.
Przycisk opcji „Wstaw tabelę przy zmianie danych (13)” umożliwia wstawianie tabel programu Excel połączonych z plikami programu Word podczas pobierania tylko wtedy, gdy ostatnia zmiana pliku Excel była późniejsza niż ostatnia zmiana pliku Word. Tabela pozostaje nietknięta w programie Word do czasu ponownej zmiany pliku źródłowego.
Ustawienia dokumentu Excel można znaleźć na karcie „Ustawienia programu Excel”.
Odpowiednie ustawienia programu Excel są podzielone na dwa obszary: „Ustawienia niezależne od języka (1) ” i „Ustawienia zależne od języka (2) ”. Poszczególne opcje ustawień obu obszarów tematycznych zostały szczegółowo wyjaśnione w następnych rozdziałach.
Pole wyboru „Odróżnij dokładne od zaokrąglonych wartości zerowych” pozwala odróżnić „fałszywe zero”, tj. Zaokrągloną liczbę do zera, od „prawdziwego zera” (0). Aby to zrobić, niewielka wartość (10 ^ -6) jest dodawana do „fałszywego zera”, a rzeczywiste zera pozostają zerowe. Na przykład formatowanie „#. ## 0; - #. ## 0; -” spowoduje wyświetlenie „0” dla fałszywych zer i myślnika „-” dla rzeczywistych zer.
Ustawienia niezależne od języka nie są specyficzne dla języka, ale są tworzone niezależnie od bieżącego języka dokumentu i stosowane do wszystkich języków dokumentu SmartNotes.
Dzięki ustawieniom niezależnym od języka można zapisać szablon formatu Excel dla plików Excel używanych w dokumencie SmartNotes za pomocą przycisku „Dodaj szablon formatu Excel” (3) . Za pomocą przycisku „Edytuj arkusz stylów programu Excel” można bezpośrednio edytować zapisany arkusz stylów programu Excel (4) .
Pole wyboru „Wymuś komentarz do wpisu w programie Excel” zapewnia, że podczas wpisywania do pliku Excela należy wprowadzić komentarz (5) .
Aktywując pole wyboru „Zezwalaj na komentarze do plików Excel chronionych przed zapisem”, dokumenty Office mogą być komentowane pomimo uprawnienia do odczytu (6) . Podczas zamykania dokumentu chronionego przed zapisem pojawia się okno podobne do okna CheckIn, w którym użytkownik ma możliwość wpisania komentarza. Jest to wyświetlane w rozdziale Historia.
Pole wyboru „Usuń Excel” wymaga komentarza użytkownika, który musi być wpisany przy usuwaniu pliku Excel (7) .
„Format wyjściowy” tabel programu Excel dokumentu można zdefiniować centralnie [np. Do miliona (8) . Odchylenia od centralnego formatu wyjściowego można ustawić podczas wpisywania pliku Excel. Pliki programu Excel, które zostały sformatowane przed ustawieniem centralnego formatu liczb, zachowują swój oryginalny format.
„Formatowanie liczb” służy do definiowania domyślnego formatowania wartości w arkuszach kalkulacyjnych programu Excel oraz liczby miejsc dziesiętnych używanych przez program SmartNotes do obliczania (9) . Kliknięcie lewym przyciskiem myszy w polu wprowadzania otwiera kreatora formatowania liczb, który oferuje również funkcję podglądu. Format wpisu odpowiada ręcznemu dostosowaniu formatu w programie Excel:
Zdefiniowane przez użytkownika formaty wyjściowe i liczbowe można elastycznie zresetować w dowolnym momencie dla żądanych rozdziałów. W tym celu w kokpicie wybiera się rozdział, w którym mają zostać zresetowane formaty wyjściowe i liczbowe, a menu kontekstowe jest wywoływane prawym przyciskiem myszy w wybranym rozdziale. Nie powoduje to zresetowania formatu wyjściowego i liczbowego pliku Excel, a jedynie indywidualnie zdefiniowane formaty wyjściowe i liczbowe na poziomie danych raportu, jeśli różnią się one od formatowania pliku Excel.
Oprócz możliwości resetowania formatów wyjściowych i liczbowych na poziomie rozdziału, możliwe jest również resetowanie całości na poziomie dokumentu dla całego dokumentu. Kreator resetowania formatów wyjściowych i liczbowych można znaleźć w pozycji menu „Dokument” i można do niego uzyskać dostęp za pomocą podpunktu „Ustawienia”. Globalne ustawienia programu Excel można znaleźć w zakładce „Ustawienia programu Excel”. Przycisk „Resetuj dane wyjściowe i format liczbowy dla danych raportu” może być następnie użyty do zresetowania wszystkich formatów wyjściowych i liczbowych dla dokumentu.
Można określić wartość, od której należy komentować zaokrąglanie w procentach.
Można określić wartość, na podstawie której należy skomentować bezwzględne zaokrąglenie.
W aktualnej wersji programu SmartNotes wartości niecałkowite są również dozwolone w celu obowiązkowego komentowania zaokrąglania bezwzględnego.
Pole wyboru „Zastosuj obszary układu do pobrania” zapewnia, że obszary układu [Działania układu] zdefiniowane w arkuszu stylów są automatycznie stosowane do dokumentów programu Excel, w których mają być używane przy każdym pobraniu. Należy zauważyć, że użycie akcji układu może wymagać dużej wydajności za każdym razem, gdy pliki programu Excel są pobierane.
Pole wyboru „Odróżnij dokładne od zaokrąglonych wartości zerowych” zapewnia, że wartości zerowe nie są wyświetlane jako „0”, ale z ich dokładną wartością w programie Excel po aktywacji.
Pole wyboru „Zezwól na rozszerzone programowanie w Excelu” udostępnia w kolumnie programowania następujące funkcje [lista jest tworzona przy pomocy przykładowych kont]:
Za pomocą pola wyboru „Zastosuj formaty Excel automatycznie za pomocą LAR” akcję układu można połączyć z określonym szablonem formatu komórki. Akcję układu można wstawić w programie Excel za pośrednictwem karty SmartNotes.
Aby utworzyć łącze, arkusz stylów i akcja układu muszą mieć tę samą nazwę.
SmartNotes podaje pięć różnych nazw działań dotyczących układu: W przypadku sumy nazwą działania układu jest „łącznie”; „Suma częściowa” oznacza sumę częściową; „nagłówek” oznacza nagłówek; „stopka” opisuje stopkę, a „wyróżnienie” oznacza wyróżnienie.
Arkusze stylów muszą być nazwane zgodnie z tymi nazwami, aby można je było zastosować automatycznie. Dlatego styl sumy musi być „całkowity”. Styl można zdefiniować za pomocą zakładki „Start”, w której znajduje się pole Styl komórki i można wstawić nowy styl.
Jeśli pole wyboru jest aktywne, szablon tabeli jest automatycznie przyjmowany dla każdej czynności układu formularza Suma [w przykładzie].
W polu wejściowym „Formaty liczb dla kolumny procentowej” można określić format kolumny procentowej. Kliknij pole wprowadzania, aby otworzyć okno „Ustawienia kolumn procentowych”. Tutaj można zdefiniować, ile liczb całkowitych [liczb przed przecinkiem], miejsc dziesiętnych [liczb po przecinku] i zer obciętych [zer po przecinku] ma być wyświetlanych. Ponadto można dodać separatory tysięcy i symbol procentu.
W „Ustawieniach dla obliczania wartości procentowych” można ustawić, czy wartości procentowe mają być obliczane na podstawie wartości zaokrąglonych, czy dokładnych. Można również określić, który tekst powinien być wyświetlany dla wartości większych lub mniejszych od określonej wartości progowej lub dla dzielenia przez zero. [ Określ dokładną kolumnę ]
Dokładna kolumna jest opcjonalna . Przedstawia dokładną wartość żądanej wartości importowanej. Można to ustawić elastycznie po wybraniu żądanej kolumny za pomocą wstążki SmartNotes.
Pod względem treści odzwierciedla dokładną wartość odpowiedniego rekordu danych. W podanym przykładzie dokładna wartość wartości 1 dla bieżącego okresu.
Aby kolumna Dokładna była widoczna również w kreatorze zaokrągleń, najpierw muszą zostać wyświetlone informacje z poczty danych. Kolumna exac pojawi się wtedy bezpośrednio w kreatorze zaokrąglania. Wyświetlane są zarówno dokładne zaimportowane wartości, jak i dokładne sumy. Ponieważ te wartości są wartościami zaimportowanymi z poprzednich systemów, ręczne korekty i zmiany w tej kolumnie nie są możliwe.
Po ponownym załadowaniu danych o tych samych pozycjach z poprzedniego systemu, zmianę wartości w stosunku do pierwszego importu można podejrzeć w kolumnie „Stara wartość” w asystencie zaokrąglania. Informacje o pliku dla kolumny Dokładne można elastycznie ukryć w formularzu zaokrąglania za pomocą przycisku ,, Pokaż / ukryj szczegóły ".
Kolejne kolumny SmartNotes są wykonywane, jak można wstawić kolumnę odchylenia procentowego do plików Excel.
Ustawienia zależne od języka
Nagłówek „Ustawienia zależne od języka” zawiera dodatek językowy w nawiasach [np. „[Angielski]”]. Reprezentuje wersję językową aktualnie używaną w SmartNotes Cockpit i jest przypisywana w zależności od używanego języka dokumentu. Dlatego ustawienia zależne od języka można wprowadzić indywidualnie dla każdego języka dokumentu. Jeśli ustawienia mają być wykonane dla innego języka, należy najpierw zmienić aktualny język dokumentu.
Przycisk „Ustawienia przetwarzania programu Excel
Może to służyć do zarządzania makrami programu Excel. Makra programu Excel to funkcje przechowywane w programie Excel, które są wykonywane podczas określonych zdarzeń. Pola wejściowe mogą służyć do adresowania ich według ich nazw. W SmartNotes są wstępnie zdefiniowane trzy zdarzenia:
„OnProcessing” oznacza, że funkcja jest wykonywana po wpisaniu na liście „Wykonaj edycję w programie Excel”.
„OnOpen” oznacza, że funkcja jest wykonywana po otwarciu pliku Excel [w tym przykładzie].
„OnCheckin” oznacza, że funkcja zostanie wykonana po wpisaniu pliku Excel.
Która funkcja ma zostać wykonana, musi być zdefiniowana w linii wejściowej.
W programie Excel ustawienia makr można wprowadzić za pomocą przycisku Visual Basic.
Teraz można tutaj zdefiniować funkcję. Nazwa funkcji musi być identyczna z nazwą zapisaną w polu wejściowym.
W tym przykładzie nazwa funkcji to „example_onOpen ()” i zwraca aktualny czas sesji.
Ustawienia skrótów
Dzięki ustawieniom zależnym od języka można zdefiniować skróty jednostek dla plików Excel używanych w dokumencie SmartNotes za pomocą przycisku „Ustawienia skrótów”. Otworzy się kreator, w którym można dowolnie definiować skróty.
Większość tabel w raporcie można wyprowadzić z czterech do pięciu różnych podstawowych struktur. Dlatego SmartNotes zapewnia łatwy sposób rozmieszczenia tych podstawowych struktur w arkuszu stylów, a następnie udostępnienia ich w raporcie. To dodatkowo zapewnia, że wszystkie tabele raportu mają jednolity format i układ.
Po utworzeniu formatu v Szablon jest również dostępny w dokumencie, gdy dokument jest aktualizowany.
Zalecamy centralne zdefiniowanie następujących właściwości w tabelach szablonów:
Dodaj styl
Aby utworzyć lub dodać arkusz stylów programu Excel, użyj przycisku „Dodaj arkusz stylów programu Excel” w ustawieniach dokumentu SmartNotes dla programu Excel. Spowoduje to otwarcie okna Eksploratora Windows, w którym istniejący arkusz stylów programu Excel [np. Dokument Excel z pożądanym wzorem korporacyjnym] lub poprzednio zapisany dokument Excel, który ma zostać dostosowany i użyty jako [przyszły] szablon, można zapisać jako arkusz stylów.
Pomyślne dodanie stylu potwierdza okno dialogowe „Sukces”.
Edytuj arkusz stylów
Aby edytować arkusz stylów programu Excel, należy użyć przycisku „Edytuj arkusz stylów programu Excel” w ustawieniach dokumentu SmartNotes dla programu Excel. Spowoduje to otwarcie zapisanego arkusza stylów w programie Excel i można go następnie edytować.
Usuń arkusz stylów
Aby usunąć arkusz stylów Excel, użyj przycisku „Usuń arkusz stylów Excel” w ustawieniach dokumentu. Pojawia się tylko wtedy, gdy arkusz stylów Excel został już zapisany i tym samym zastępuje oryginalny przycisk „Dodaj arkusz stylów Excel”.
Ogólne wskazówki i ustawienia dotyczące plików PowerPoint w SmartNotes można określić w Ustawieniach dokumentu.
Asystenta ustawień dokumentu można znaleźć w menu „Dokument” w sekcji „Ustawienia”. Alternatywnie można użyć przycisku „Ustawienia” na pasku narzędzi. Ustawienia dokumentu PowerPoint znajdują się w zakładce „Ustawienia PowerPoint”.
Opuść asystenta, klikając przycisk „Zamknij”.
Ustawienia programu PowerPoint są zależne od języka, tzn. Muszą być stosowane indywidualnie dla każdego języka [ Rysunek 745 [1]]. Nazwa języka [na przykład „[Deutsch]”] jest dodawana do nagłówka „Ustawienia zależne od języka”. To reprezentuje wersję językową aktualnie używaną w SmartNotes i zależy od języka dokumentu. Jeśli użytkownik chce zastosować ustawienia dla innego języka, musi zmienić aktualny język dokumentu.
Szablon formatu PowerPoint można określić dla plików PowerPoint używanych w dokumencie SmartNotes , klikając przycisk „Dodaj wzorzec formatu PowerPoint” [ Rysunek 745 [2]]. Klikając przycisk „Edit PowerPoint Format Master” można edytować zapisany szablon formatu PowerPoint [ Rysunek 745 [3]].
To pole wyboru zapewnia, że komentarz zostanie dodany podczas sprawdzania w pliku PowerPoint [ Rysunek 745 [4]].
Podczas zamykania plików pakietu Office tylko do odczytu można teraz wprowadzić opcjonalny komentarz. Gdy pole wyboru „Zezwalaj na komentarze w plikach PowerPoint chronionych przed zapisem” jest zaznaczone [ Rysunek 745 [5]], okno komentarza pojawia się podczas zamykania chronionego przed zapisem fragmentu programu PowerPoint. Po kliknięciu przycisku „Tak” otwiera się okno Wpisz, w którym można wpisać komentarz w polu wejściowym [ Rysunek 658 ].
Ten komentarz, tak samo jak komentarz Wpisz, jest wyświetlany w „Historii”.
Podczas usuwania pliku PowerPoint użytkownik musi zostawić komentarz.
Tabele Excela, osadzone w plikach PowerPoint, mogą być tam wstawiane jako metapliki [obrazy], mapy bitowe lub tabele Excela [obiekt OLE] [ Rysunek 745 [7]].
Pole wyboru „Zapisz skalowanie wstawionych tabel”
To pole wyboru umożliwia zachowanie zmian w rozmiarze i położeniu tabel w programie PowerPoint podczas ich aktualizacji [ Rysunek 745 [8]].
Pole wyboru „Kopiuj slajdy wzorcowe do wszystkich rozdziałów”
To pole wyboru umożliwia automatyczne użycie wzorca slajdów dla wszystkich rozdziałów dokumentu SmartNotes [ Rysunek 745 [9]].
W SmartNotes można określić szablon formatu PowerPoint w dokumencie dla każdego języka, aby uzyskać spójny format prezentacji. Umożliwia to wzorzec slajdów programu PowerPoint. Nie ma żadnych szczególnych ograniczeń, których należy przestrzegać.
Dodaj szablon formatu
Aby utworzyć lub dodać szablon formatu PowerPoint, użyj przycisku „Dodaj wzorzec formatu PowerPoint” w ustawieniach dokumentu SmartNotes dla programu PowerPoint.
Otworzy się okno Eksploratora, w którym można zapisać szablon formatu PowerPoint [na przykład plik PowerPoint z wymaganym wzorem korporacyjnym] lub istniejący plik PowerPoint [dostosowany do wykorzystania jako szablon formatu].
Pomyślne dodanie szablonu formatu potwierdza okno dialogowe „Sukces”.
Aby użyć szablonu formatu dla wszystkich plików PowerPoint w dokumencie SmartNotes , w ustawieniach SmartNotes dla PowerPoint należy aktywować opcję „Kopiuj slajdy wzorcowe do wszystkich rozdziałów” .
Edytuj szablon formatu
Aby edytować szablon formatu PowerPoint, użyj przycisku „Edytuj wzorzec formatu PowerPoint” w ustawieniach dokumentu SmartNotes dla PowerPoint. Spowoduje to otwarcie zapisanego szablonu formatu do edycji w programie PowerPoint.
Wstępne ustawienia stylów PowerPoint są tworzone we wzorcu slajdów PowerPoint; nie ma specjalnych ograniczeń podczas tworzenia szablonu formatu. Wszystkie funkcje programu PowerPoint Master są obsługiwane przez SmartNotes .
Usuń szablon formatu
Aby usunąć szablon formatu PowerPoint, użyj przycisku „Usuń wzorzec formatu PowerPoint” w ustawieniach dokumentu. Przycisk pojawia się tylko wtedy, gdy szablon formatu PowerPoint został wcześniej dodany [i tym samym zastępuje początkowy przycisk „Dodaj wzorzec formatu PowerPoint”].
W następnych podrozdziałach wyjaśniono różne opcje zarządzania użytkownikami.
W programie SmartNotes można utworzyć dowolną liczbę użytkowników, zarządzać nimi i przypisywać im uprawnienia, w zależności od wybranej licencji. Asystenta do zarządzania użytkownikami SmartNotes można znaleźć w punkcie menu „Użytkownik” i można go wywołać za pomocą podpunktu „Zarządzanie użytkownikami”. Alternatywnie można użyć przycisku „Administracja użytkownikami” na pasku narzędzi. Dostęp do administracji użytkowników można również uzyskać z przeglądu raportu, który otwiera się automatycznie po uruchomieniu programu SmartNotes. Zobacz rozdział „ Okno dialogowe dostępnych dokumentów ”.
Administrację użytkownikami można znaleźć w kreatorze w zakładce „Centrum użytkownika”.
Kreator może służyć do tworzenia nowych użytkowników oraz do edycji i usuwania istniejących użytkowników. Wszyscy dotychczas utworzeni użytkownicy SmartNotes są wyświetlani wraz z ich nazwami w przeglądzie użytkowników. Po wybraniu użytkownika przegląd „Członek grupy…” pokazuje grupy, których członkiem jest użytkownik. Ponadto dalsze szczegółowe informacje o wybranym użytkowniku są wyświetlane pod „Informacje o użytkowniku” w dolnym obszarze asystenta.
Przycisk „Zapisz” służy do ostatecznego zapisania dokonanych zmian. Tymczasowe wpisy na listach pojawiają się wtedy w przeglądach na czarno, a zapis jest dodatkowo potwierdzany notatką.
Po zakończeniu zarządzania użytkownikami asystenta można zamknąć, klikając przycisk „Zamknij”.
Przycisk „ Utwórz nowego użytkownika ” służy do tworzenia nowego użytkownika.
W obszarze asystenta „Przypisani użytkownicy ...” po lewej stronie nazw istniejących grup użytkowników pojawia się pole wyboru. Można to wykorzystać do wybrania grup użytkowników, do których powinien należeć nowy użytkownik.
W dolnym obszarze asystenta „Dane użytkownika” można wprowadzić nazwę użytkownika, adres e-mail, dział oraz imię i nazwisko nowego użytkownika. Nazwa użytkownika jest obowiązkowym wpisem, jeśli nie jest przypisana, obok pola tekstowego pojawi się odpowiedni komunikat. Przy nadawaniu imienia apostrof ['] nie może być jedynym znakiem. Ponadto nazwa musi składać się z co najmniej trzech znaków.
Pole wyboru „Utwórz użytkownika SSO [bez hasła]” umożliwia utworzenie użytkownika jako użytkownika jednokrotnego logowania. Oznacza to, że po uruchomieniu programu SmartNotes oddzielne logowanie z nazwą użytkownika i hasłem nie jest konieczne, ale logowanie odbywa się automatycznie za pomocą identyfikatora Windows. Aby móc korzystać z loginu SSO, należy go wyraźnie aktywować na serwerze.
Pole wyboru „Dostęp wyłączony” umożliwia [tymczasowe] wyłączenie konta użytkownika. Użytkownik, którego dotyczy problem, nie może już zalogować się do SmartNotes.
Istniejący użytkownik może służyć jako szablon do tworzenia nowego użytkownika. Użytkownik, który ma być użyty jako szablon jest zaznaczony lewym przyciskiem myszy, a właściwości i uprawnienia są kopiowane za pomocą przycisku „ Kopiuj zaznaczenie ”przycisk. Następnie postępuj zgodnie z opisem w rozdziale „ Tworzenie nowego użytkownika ”.
Aby edytować właściwości już utworzonego użytkownika, zaznacz tego użytkownika w przeglądzie użytkowników lewym przyciskiem myszy i przejdź do trybu edycji poprzez " Edytuj wybrany wpis "przycisk. Alternatywnie, żądanego użytkownika można również przełączyć w tryb edycji, klikając dwukrotnie.
Następnie przypisania do grup można zmienić w obszarze „Członek grupy…” za pomocą wyświetlonych pól wyboru. W obszarze asystenta „Informacje o użytkowniku” możesz również zmienić adres e-mail oraz imię i nazwisko użytkownika. Ze względów bezpieczeństwa zmiana nazwy użytkownika możliwa jest tylko w połączeniu ze zmianą, czyli zresetowaniem hasła. Dlatego pole tekstowe jest obecnie nadal wyszarzone.
Przycisk „Resetuj hasło”
Przycisk „ Resetuj hasło (1) ” resetuje hasło użytkownika, co musi zostać potwierdzone kolejnym monitem bezpieczeństwa. Dodatkowo pole tekstowe dla nazwy użytkownika jest aktywowane i można je zmienić. Następnie użytkownik, którego dotyczy problem, zostanie poproszony o przypisanie nowego hasła przy następnym logowaniu.
Przycisk „Kopiuj uprawnienia użytkownika”
Aby uprościć przypisywanie uprawnień, przycisk „ Kopiuj uprawnienia (2) ” można wykorzystać do skopiowania uprawnień innego użytkownika, który został już utworzony.
Po wybraniu użytkownika, do którego mają zostać przeniesione uprawnienia w przeglądzie użytkowników i kliknięciu lewym przyciskiem myszy przycisku „Kopiuj uprawnienia”, otwiera się okno dialogowe „Kopiuj uprawnienia użytkownika”. To okno dialogowe zawiera listę wszystkich użytkowników już utworzonych w SmartNotes, z których można skopiować uprawnienia. Po wybraniu żądanego użytkownika lewym przyciskiem myszy, uprawnienia można skopiować za pomocą przycisku „Kopiuj uprawnienia”. Pojawi się monit o potwierdzenie z pytaniem, czy bieżące uprawnienia użytkownika do edycji powinny zostać usunięte przed procesem kopiowania. Jeżeli pierwotne uprawnienia nie zostaną usunięte, aktualne uprawnienia użytkownika zostaną uzupełnione o nowe uprawnienia do skopiowania. Jest to szczególnie ważne, jeśli użytkownik ma obecnie więcej uprawnień niż użytkownik, którego uprawnienia mają zostać skopiowane. Zarządzanie uprawnieniami
Aby tymczasowo zastosować zmiany, możesz kliknąć w przeglądzie użytkownika. Użytkownik jest wtedy wyświetlany w przeglądzie jako niebieski wpis.
SmartNotes umożliwia użytkownikom SmartNotes przejęcie AcitveDirectory. Dla każdego użytkownika domeny tworzony jest odpowiedni użytkownik SSO SmartNotes. Odbywa się to poprzez połączenie grup użytkowników z grupami ActiveDirectory. Zobacz rozdział „ Utwórz grupę anknüpfen w Active Directory ”.
Aby usunąć istniejącego użytkownika, można go wybrać w przeglądzie użytkowników lewym przyciskiem myszy i usunąć za pomocą przycisku „ Usuń wybrany wpis ”.
W wyświetlonym komunikacie bezpieczeństwa „Usuń użytkownika” należy ponownie potwierdzić proces usuwania. Dalsze potwierdzanie lub zapisywanie za pomocą przycisku „Zapisz” w kreatorze zarządzania użytkownikami nie jest konieczne, ponieważ zmiana jest automatycznie przenoszona do „Przeglądu użytkowników”.
W SmartNotes można tworzyć i zarządzać dowolną liczbą grup. Ponadto do każdej grupy można przypisać użytkowników.
Grupy służą do łączenia zadań i związanych z nimi uprawnień, a tym samym upraszczają zarządzanie uprawnieniami w SmartNotes.
Administrację grupami można znaleźć w kreatorze w zakładce „ Administracja grupami ”.
Kreator może służyć do tworzenia nowych grup, edycji i usuwania istniejących grup oraz przypisywania użytkowników do poszczególnych grup. W „ Przeglądzie grup (1) ” wyświetlane są wszystkie dotychczas utworzone grupy wraz z ich nazwą i opisem. Po kliknięciu na grupę, przypisani użytkownicy są wyświetlani w przeglądzie „ Przypisani użytkownicy (2) ”. Ponadto dalsze szczegółowe informacje o wybranej grupie są wyświetlane w dolnym obszarze asystenta pod „ Szczegóły grupy (3) ”.
Przycisk „Zapisz” służy do ostatecznego zapisania dokonanych zmian. Szare wpisy na listach pojawiają się wtedy w przeglądach jako czarne, a zapis jest dodatkowo potwierdzany notatką.
Gdy zarządzanie grupami jest zakończone, asystenta można opuścić, klikając przycisk „Zamknij”.
Do stworzenia nowej grupy służy przycisk „ Utwórz nowy wpis (4) ”.
W obszarze asystenta „Przypisani użytkownicy” po lewej stronie nazw utworzonych użytkowników pojawia się pole wyboru. Można tego użyć do wybrania użytkowników, którzy zostaną przypisani do nowej grupy.
W dolnym obszarze asystenta nazwę grupy i opis grupy można utworzyć w „Szczegóły grupy”. Jeśli nazwa grupy nie zostanie określona, obok pola tekstowego pojawi się odpowiedni komunikat. Przy nadawaniu imienia apostrof ['] nie może być jedynym znakiem. Ponadto nazwa musi składać się z co najmniej trzech znaków.
Aby tymczasowo przenieść nową grupę do przeglądu grupy, kliknij przegląd grupy i potwierdź okno dialogowe „Zapisz”, które się pojawi. Alternatywnie można bezpośrednio użyć przycisku „Dodaj do listy”. Nowa grupa pojawi się wtedy jako niebieski wpis w przeglądzie grup.
Aby skopiować grupę, która została już utworzona, możesz kliknąć przycisk „ Kopiuj zaznaczenie (5) ” po wybraniu jej w przeglądzie grup lewym przyciskiem myszy.
Należy zaznaczyć, że funkcja ta w dużej mierze odpowiada utworzeniu nowej grupy, z tym że nowo utworzonej grupie dodatkowo nadawane są uprawnienia kopiowanej grupy użytkowników. Wybrana grupa nie jest faktycznie kopiowana, ale używana tylko jako szablon. Oznacza to, że żaden użytkownik przypisany do kopiowanej grupy nie jest kopiowany. Dalsza procedura odpowiada opisowi w rozdziale „ Tworzenie nowej grupy ”.
Aby edytować grupę, która została już utworzona, po wybraniu jej lewym przyciskiem myszy w przeglądzie grup, użyj przycisku „ Edytuj wybrany wpis ”, aby przejść do trybu edycji. Alternatywnie, żądaną grupę można również przełączyć w tryb edycji, klikając dwukrotnie nazwę grupy.
Członkowie grupy mogą być następnie edytowani w obszarze „Przypisani użytkownicy”. W obszarze asystenta „Szczegóły grupy” można również dostosować nazwę grupy i opis grupy.
W obszarze „Przypisani użytkownicy” dodatkowe kolumny, takie jak imię i nazwisko, można wyświetlić za pomocą menu kontekstowego. Po kliknięciu prawym przyciskiem w polu „Przypisani użytkownicy” pojawia się lista wyboru z odpowiednimi opcjami wyświetlania.
Przycisk „Kopiuj uprawnienia grupy”
Po wybraniu grupy w przeglądzie grup możliwe jest przeniesienie do niej uprawnień już utworzonej grupy za pomocą przycisku „Kopiuj uprawnienia grupowe”. Pojawi się przegląd zawierający listę wszystkich grup utworzonych w SmartNotes. Po wybraniu żądanej grupy lewym przyciskiem myszy, uprawnienia można skopiować za pomocą przycisku „Kopiuj uprawnienia grupy”. Zostaniesz poproszony o potwierdzenie, czy bieżące uprawnienia edytowanej grupy powinny zostać najpierw usunięte. Jeśli oryginalne uprawnienia nie zostaną usunięte, nowe uprawnienia do skopiowania zostaną dodane do bieżących uprawnień grupy. Jest to szczególnie ważne, jeśli grupa ma obecnie więcej uprawnień niż grupa, której uprawnienia mają zostać skopiowane. Więcej informacji znajduje się w rozdziale „Zarządzanie uprawnieniami”.
Aby tymczasowo zastosować zmiany, możesz kliknąć w przeglądzie grupy, grupa zostanie wówczas wyświetlona jako niebieski wpis w przeglądzie.
SmartNotes umożliwia łączenie grup użytkowników z centralnie sterowanymi grupami domen. Ma to następujące zalety:
Synchronizacja AD powinna zostać aktywowana i skonfigurowana przez administratora.
Nowa grupa może bezpośrednio uzyskać wszystkie właściwości, a także członkostwa z AD. Uzyskuje się to poprzez naciśnięcie przycisku „Z ActiveDirectory”.
Ten przycisk staje się widoczny po przełączeniu do trybu „Utwórz grupę”. Poniższe okno dialogowe pokazuje wszystkie znalezione grupy ActiveDirectory do wyboru. Tutaj można wybrać grupę, która ma być połączona i potwierdzić, klikając „Wybierz”.
Użytkownicy z wybranej grupy AD mogą zostać całkowicie przejęci lub odpowiednia grupa SmartNotes może być przypisana tylko do użytkowników, którzy wcześniej istnieli w SmartNotes. Wyboru tego można dokonać w następnym oknie dialogowym za pomocą przycisków „Tak” i „Nie”.
Przypisanych użytkowników można proaktywnie aktualizować w oknie dialogowym Zarządzanie grupami w ActiveDirectory. W przeciwnym razie dzieje się to automatycznie po każdym ponownym uruchomieniu serwera SmartNotes. Ręczną aktualizację można zainicjować przyciskiem „Aktualizuj powiązania”.
Grupa SmartNotes połączona z AD automatycznie przejmuje nazwę grupy ActiveDirecory, której nie można już dostosować ręcznie. Podobnie, członkostwa w grupach nie można już dostosowywać ręcznie.
Połączenie z AD można przerwać indywidualnie dla każdej grupy za pomocą przycisku „Odłącz ActiveDirectory”. Wszyscy użytkownicy pozostają przypisani do tej grupy, ale można ich teraz dodawać lub usuwać ręcznie.
Możliwe jest również podłączenie istniejącej grupy do ActiveDirectory. Ta grupa musi być ustawiona na „w toku”, a przycisk „Połącz z ActiveDirectory” musi być wciśnięty.
Aby usunąć istniejącą grupę, można ją wybrać w przeglądzie grup i usunąć za pomocą przycisku „Usuń wybrany wpis”.
W wyświetlonym monicie zabezpieczeń „Usuń grupę użytkowników” należy ponownie potwierdzić proces usuwania. Dalsze potwierdzanie lub zapisywanie za pomocą przycisku „Zapisz” nie jest konieczne, ponieważ zmiana jest automatycznie przenoszona do przeglądu grup.
Oprócz grup, SmartNotes oferuje również możliwość tworzenia dowolnej liczby ról. W przeciwieństwie do grup, do których można przypisać użytkowników, a następnie przypisać im uprawnienia, rola odzwierciedla pakiet uprawnień. Dlatego grupy łączą użytkowników, podczas gdy role łączą uprawnienia. Przewaga ról nad grupami jest szczególnie widoczna, gdy role są zmieniane później i tworzone są raporty. Role są używane do grupowania autoryzacji, co upraszcza administrowanie autoryzacjami w SmartNotes.
Z pomocą asystenta można tworzyć nowe role, istniejące role można kopiować, edytować lub usuwać.
W „ Przypisaniu ról ” wszystkie utworzone do tej pory role są wyświetlane wraz z nazwą i opisem. W sekcji „ Administracja rolami” do utworzonych ról przypisywane są żądane uprawnienia.
Na karcie „ Przypisanie ról ” użytkownicy lub grupy użytkowników można następnie przypisać do ról w następnym kroku. Możesz wybrać, którzy użytkownicy mają pełnić daną rolę. Możliwy jest wybór pola scalania. Grupy można również wybrać. Można zatem określić, które grupy przyjmują jakie role.
Przycisk „Zapisz” służy do ostatecznego zapisania dokonanych zmian. Szare wpisy na listach pojawiają się wtedy w przeglądach jako czarne, a zapis jest dodatkowo potwierdzany notatką.
Kiedy zarządzanie rolami zostało zakończone, asystenta można opuścić, klikając przycisk „Zamknij”.
Przycisk „ Utwórz nową rolę (2) ” służy do tworzenia nowej roli.
Otworzy się nowe okno z właściwościami roli. W tym miejscu można wprowadzić nazwę roli i opis roli. Jeśli nie wprowadzisz nazwy roli, obok pola tekstowego pojawi się odpowiedni komunikat. Apostrof ['] nie może być jedynym znakiem w przypisaniu imienia. Ponadto nazwa musi składać się z co najmniej trzech znaków.
Kliknij „OK”, aby przenieść nową rolę do przeglądu roli. Kliknij „Zapisz”, aby zapisać rolę.
System wyświetla komunikat o błędzie, jeśli nazwa jest krótsza niż 3 znaki lub dłuższa niż 100 znaków.
Aby skopiować rolę, która została już utworzona, możesz użyć przycisku „ Kopiowanie roli (3) ” po wybraniu jej lewym przyciskiem myszy w przeglądzie roli.
Aby edytować już utworzoną rolę, po wybraniu jej lewym przyciskiem myszy w przeglądzie roli, użyj przycisku „Edytuj wybrany wpis (4)”, aby przejść do trybu edycji.
Następnie możesz edytować nazwę i opis roli.
Aby usunąć już utworzoną rolę, zaznacz ją lewym przyciskiem myszy w przeglądzie roli i kliknij przycisk „ Usuń (5) ”.
W sekcji „ Administrowanie rolami ” wymienione są „ Dostępne uprawnienia (1) ”. Również tutaj widok uprawnień można dowolnie zmieniać między „Listą zgrupowaną” a „Listą hierarchiczną”.
Kliknięcie lewym przyciskiem myszy odpowiednich uprawnień u dołu „ Przeglądu ról (2) ” powoduje wyświetlenie roli, która ma uprawnienia w odniesieniu do odpowiedniej pozycji na liście.
W tym miejscu można przypisać uprawnienia Czytelnika, Zapisującego i Administratora, podobnie jak w przypadku administrowania uprawnieniami.
Uwaga: W odróżnieniu od administrowania uprawnieniami, wyboru nadal należy dokonywać poprzez dwukrotne kliknięcie podczas przypisywania uprawnień w administrowaniu rolami
Role można przypisywać na poziomie globalnym, na poziomie dokumentu i na poziomie rozdziału.
Przypisanie roli na poziomie globalnym odbywa się poprzez „ Przypisanie roli ” w sekcji „ Administracja użytkownikami ”.
Role są przypisywane na poziomie dokumentu w „ Zarządzaniu dokumentami ”.
Aby przypisać użytkownikowi określoną rolę, dokument musi zostać poddany edycji (1). Kliknięcie klawisza (2) otwiera zarządzanie uprawnieniami na poziomie dokumentu.
Na karcie „Przypisanie ról” użytkownikom można przypisać odpowiednie role dla odpowiedniego dokumentu.
Klikając na Zapisz zmiany zostaną zaakceptowane.
Wreszcie możliwe jest przypisanie użytkownikom różnych ról na poziomie rozdziału. Przypisywanie ról na poziomie rozdziału odbywa się poprzez kliknięcie prawym przyciskiem myszy odpowiedniego rozdziału (można wybrać i edytować kilka rozdziałów w tym samym czasie) i otwarcie zarządzania uprawnieniami.
Przypisywanie ról również odbywa się tutaj na karcie „Przypisanie ról”.
Praca z SmartNotes jest dozwolona tylko dla zarejestrowanych użytkowników [z hasłem] w celu ochrony danych i dokumentów przechowywanych w programie przed nieautoryzowanym dostępem. Hasłami użytkowników zarządza się w programie SmartNotes za pomocą Kreatora zarządzania użytkownikami i Kreatora zmiany hasła. Obie procedury opisano w tym rozdziale.
Jeśli w SmartNotes zostanie utworzony nowy użytkownik, istnieją dwa sposoby przypisania hasła. Zależy to od decyzji, czy nowy użytkownik zostanie utworzony jako użytkownik jednokrotnego logowania, czy nie.
Procedura tworzenia nowego użytkownika została opisana w rozdziale „ Zarządzanie użytkownikami ”.
Podczas tworzenia nowego użytkownika dostępne jest pole wyboru „Utwórz użytkownika SSO [bez hasła]”. Określa to, w jaki sposób nowy użytkownik musi zalogować się do SmartNotes. Poniżej opisano oba warianty:
Pole wyboru „Utwórz użytkownika SSO [bez hasła]” umożliwia utworzenie użytkownika jako użytkownika jednokrotnego logowania. Oznacza to, że po uruchomieniu programu SmartNotes oddzielne logowanie z nazwą użytkownika i hasłem nie jest konieczne, ale logowanie odbywa się automatycznie za pomocą identyfikatora Windows. Aby móc korzystać z logowania SSO, należy je jawnie włączyć na serwerze.
Jeśli nie jest używane logowanie jednokrotne, nowy użytkownik musi przypisać swoje początkowe hasło przy pierwszym logowaniu przed uruchomieniem programu. W tym celu nowy użytkownik używa przypisanej mu nazwy użytkownika zarówno jako nazwy logowania, jak i hasła. Następnie użytkownik jest proszony o ustawienie nowego hasła.
Jeżeli hasło utworzonego użytkownika ma zostać zresetowane, należy je edytować w administracji użytkownikami.
Procedura edycji utworzonego użytkownika została opisana w rozdziale „ Zarządzanie użytkownikami ”.
Przycisk „ Resetuj hasło ” jest dostępny w trybie edycji. Ten przycisk służy do resetowania hasła użytkownika, które musi zostać ponownie potwierdzone monitem bezpieczeństwa. Dodatkowo włączone jest pole tekstowe dla nazwy użytkownika, które można następnie zmienić. Następnie użytkownik, którego dotyczy problem, zostanie poproszony o przypisanie nowego hasła przy następnym logowaniu.
Zalogowani użytkownicy mogą zresetować swoje hasło SmartNotes za pomocą kreatora „Zmień hasło” i zastąpić je nowym hasłem. Kreator zmiany hasła SmartNotes można znaleźć w pozycji menu „ Użytkownik ” i można do niego uzyskać dostęp za pomocą podpunktu „ Zmień hasło ”. Alternatywnie przycisk „ Zmień hasło ” znajduje się na pasku narzędzi.
Pozycja menu dotycząca zarządzania hasłami jest zawsze wyświetlana dla każdego użytkownika, więc nie trzeba jej osobno aktywować poprzez uprawnienia.
W ramach koncepcji bezpieczeństwa w SmartNotes zarówno bieżące hasło, jak i powtórzenie nowego hasła są wymagane w celu zmiany hasła. Gwarantuje to, że tylko sam użytkownik może zmienić swoje hasło i że nie ma problemu z nowym hasłem [np. Z powodu literówki]. Jeśli nowe hasło nie zgadza się z powtórzeniem, kreator wyświetli ostrzeżenie „ Te dwa hasła nie są identyczne! ”.
Jeżeli aktualne hasło, nowe hasło i powtórzenie nowego hasła zostaną wprowadzone w asystencie, to zmianę hasła można zaakceptować przyciskiem „OK”. W przypadku odrzucenia [wprowadzonych] zmian, asystenta można zamknąć przyciskiem „Anuluj” i nadal obowiązuje aktualne hasło użytkownika.
SmartNotes zawiera kompleksowy i szczegółowy system autoryzacji, który umożliwia zarówno kompleksowe i międzydokumentowe przypisywanie uprawnień, jak również szczegółowe przypisywanie praw związanych z rozdziałami lub statusami.
Tak więc na przykład możliwe jest ograniczenie do pewnych kategorii zezwoleń, takich jak wyłączne prawo do czytania lub połączenie wszystkich wcześniej wymienionych punktów. Szczegółowe wyjaśnienie koncepcji autoryzacji zostanie podane w kolejnych rozdziałach.
SmartNotes wykorzystuje ulepszoną koncepcję autoryzacji w aktualnej wersji, co pociąga za sobą pewne zmiany w sposobie utrzymywania autoryzacji.
Na przykład uprawnienia dotyczące całego statusu nie są już administrowane w ramach zarządzania statusem, ale wraz z uprawnieniami globalnymi w ramach ogólnosystemowego zarządzania uprawnieniami [lub autoryzacjami obejmującymi cały dokument w zarządzaniu dokumentami].
Uwaga: W nowej wersji SmartNotes bezpośrednie przypisywanie praw użytkownikom lub grupom użytkowników można dezaktywować. W celu uzyskania dalszych informacji prosimy o bezpośredni kontakt z konsultingiem AMANA.
Autoryzacje w SmartNotes są oparte na różnych poziomach autoryzacji, które są częściowo ze sobą powiązane.
Poziomy różnią się
które budują się kaskadowo na sobie.
Z drugiej strony istnieją zezwolenia dotyczące całego statusu (zależne), które odnoszą się do statusów użytych w dokumencie.
Ponadto istnieją uprawnienia, które są samodzielne i można je przypisywać niezależnie od wcześniej wymienionych poziomów uprawnień.
Ze względu na dużą szczegółowość ustawień autoryzacji, należy wziąć pod uwagę interakcję uprawnień [np. W odniesieniu do widoczności menu za pośrednictwem autoryzacji dialogowych], jak opisano powyżej.
Udzielonej autoryzacji nie można użyć, jeśli odpowiednie menu nie jest wyświetlane lub nie można jej wywołać z powodu niższej kategorii uprawnień w innym obszarze [patrz poniżej Autoryzacja oparta na najniższym wspólnym mianowniku].
Zestaw uprawnień:
Uprawnienie „Czytnik dokumentów” zapewnia podstawowy dostęp do odczytu wszystkich dokumentów SmartNotes.
„Okno dialogowe: Administracja dokumentami” zapewnia dostęp do zarządzania dokumentami, w którym można zarządzać dokumentami SmartNotes [pozycja menu Dane podstawowe - pozycja podmenu Dokumenty].
Wynik:
Ponieważ na poziomie globalnym przypisano tylko uprawnienia do odczytu dokumentów, przyciski do tworzenia, edycji lub usuwania dokumentów są wyszarzone.
Aby móc korzystać z tych funkcji, użytkownik musi mieć przynajmniej uprawnienia do zapisu [Documents Writer] dla dokumentów.
Zestaw uprawnień:
W przeciwieństwie do poprzedniego przykładu, uprawnienie „Administrator dokumentów” przyznaje prawa do odczytu, edycji i usuwania w ramach zarządzania dokumentami. Zostaną wyświetlone powiązane przyciski.
Wynik:
Ponieważ uprawnienia administracyjne zostały przypisane do poziomu dokumentu, użytkownik może przejść do trybu edycji dokumentu. Tutaj można edytować szczegóły dokumentu i zachować uprawnienia do odpowiedniego dokumentu.
Ogólnie rzecz biorąc, uprawnienie Document Writer wystarczyłoby w tym momencie, aby przejść do trybu edycji dokumentów. [patrz rozdział „ Kategorie zezwoleń “].
Autoryzacje niezależne od statusu to te autoryzacje, na które nie mają wpływu autoryzacje statusu. Obejmuje to na przykład raporty dostępne w SmartNotes.
W zasadzie wszystkie funkcje, które nie są bezpośrednio związane z rozdziałem, do którego można przypisać określony poziom statusu, są niezależne od statusu. Patrz „ Zarządzanie statusem ”.
Zestaw uprawnień:
Wynik:
Pozycja podmenu „Raport walidacji” jest wyświetlana w pozycji menu „Raporty”. Służy do wywołania raportu z walidacji aktualnie utworzonych w dokumencie.
Może się to zdarzyć albo wyłącznie poprzez status, albo w połączeniu upoważnienia obejmującego cały status z autoryzacją na poziomie rozdziału, dokumentu lub całego systemu.
Zezwolenia czysto zależne od statusu to zezwolenia, które należy nadawać tylko dla całego statusu.
Poniższy przegląd przedstawia wszystkie uprawnienia, do których należy przypisać tylko zezwolenie na cały status.
Status
Zezwolenia nie tylko zależne od statusu to uprawnienia, które muszą być przyznane na poziomie rozdziału, dokumentu lub całego systemu, ale nadal są powiązane z poziomami statusu. Są to na przykład dokumenty Office.
Autoryzacja dla całego systemu dla statusu „Raport zakończony” z zielonym kolorem stanu:
Wynik:
w kokpicie wszystkie rozdziały są wyświetlane niezależnie od ich statusu; dla rozdziałów ze statusem „Raport zakończony” [zielony] wszystkie dokumenty Office są dodatkowo wyświetlane w trybie tylko do odczytu [ikona dokumentów Kancelarii jest zamknięta na kłódkę].
Kategorie uprawnień do odczytu, zapisu i administratora odgrywają również rolę w interakcji między uprawnieniami dotyczącymi rozdziału, dokumentu i całego systemu, a uprawnieniami obejmującymi cały stan. Faktyczna autoryzacja użytkownika jest zawsze przypisywana na podstawie najwyższej kategorii autoryzacji na konkretnym poziomie uprawnień.
Jeśli, na przykład, użytkownikowi przypisane są prawa odczytu plików Word w całym systemie na poziomie statusu, ale jednocześnie prawa administratora dla plików Word są przypisane do całego dokumentu na tym samym poziomie statusu, użytkownik ma pełny dostęp do wszystkich Pliki Word, których rozdziały mają odpowiedni status. Jednak to nadpisanie ogólnosystemowych uprawnień do odczytu dotyczy tylko dokumentu SmartNotes z wyższym określonym uprawnieniem. W innych dokumentach SmartNotes, które nie są osobno autoryzowane, ale przejmują ogólnosystemowe przypisanie praw, nie ma to zastosowania.
Przykład:
Prawa systemowe :
Uprawnienia w całym systemie dla stanu „Raport zakończony” z zielonym kolorem stanu:
Prawa dotyczące całego dokumentu dla statusu „Raport zakończony” z zielonym kolorem stanu:
Wynik:
w kokpicie wszystkie rozdziały są wyświetlane niezależnie od ich statusu. W przypadku rozdziałów ze statusem „Raport zakończony” [zielony] plik Excel z uprawnieniami administratora, plik Word z prawami do odczytu i plik PowerPoint są również wyświetlane z uprawnieniami administratora, chociaż na poziomie całego systemu nie są dostępne żadne uprawnienia PowerPoint .
Wyświetlając uprawnienia w przeglądzie „Dostępne uprawnienia”, możesz przełączać się między dwoma różnymi widokami. Lista zgrupowana i lista hierarchiczna.
Widoki są wywoływane z menu kontekstowego przeglądu uprawnień po kliknięciu prawym przyciskiem myszy. Aby przełączać się między różnymi widokami, żądany wybór można po prostu aktywować lewym przyciskiem myszy. Podczas zapisywania Kreatora uprawnień bieżące wyświetlanie listy jest również zapisywane, więc przy następnym wywołaniu Kreatora uprawnień dostępne uprawnienia zostaną ponownie wyświetlone w ten sam sposób.
Na pogrupowanej liście wszystkie dostępne uprawnienia są wyświetlane w kolejności alfabetycznej. Szczegóły struktury drzewa można wyświetlić lub ukryć, klikając lewym przyciskiem myszy znaki „+” i „-”. Alternatywnie, wszystkie wpisy można otwierać i zamykać za pomocą kombinacji klawiszy „Ctrl” i „+” lub „-”, jeśli wpis został wybrany wcześniej.
W strukturze drzewa wyświetlana jest również lista uprawnień, które można uwzględnić lub przypisać.
Ikona odczytu autoryzacji - widok w administracji autoryzacji
|
---|
Ikona autoryzacji zapisu - widok w administracji autoryzacji
|
---|
Ikona autoryzacji administratora - widok w administrowaniu uprawnieniami
|
---|
|
W całym systemie
|
W całym dokumencie
|
Cały rozdział
|
W całym stanie
|
---|---|---|---|---|
|
W całym systemie
|
W całym dokumencie
|
Cały rozdział
|
W całym stanie
|
Tagi kategorii | X | X | X | - |
Załączniki do rozdziałów | X | X | X | - |
Rozdziały | X | X | X | - |
Rozdział Odblokowywanie | X | X | - | - |
Dialogi | ||||
Dostęp do okna dialogowego administracji | X | X | - | - |
Okno dialogowe Administracja tagami kategorii | X | X | - | - |
Okno dialogowe administracji rozdziału | X | X | - | - |
Okno dialogowe widoku danych | X | X | - | - |
Okno dialogowe importu listy kontrolnej ujawnienia | X | X | - | - |
Okno dialogowe zarządzania ujawnieniami | X | X | - | - |
Okno dialogowe zarządzania dokumentami | X | X | - | - |
Okno dialogowe kopiowania dokumentów | X | X | - | - |
Okno dialogowe zarządzania zmiennymi dokumentu | X | X | - | - |
Okno dialogowe Eksportuj importowane źródła danych | X | X | - | - |
Okno dialogowe pełnego zameldowania dokumentu | X | X | - | - |
Okno dialogowe CheckOut całego dokumentu | X | X | - | - |
Podświetl okno dialogowe dokumentów programu Word | X | X | - | - |
Okno dialogowe formularza historii | X | X | - | - |
Okno dialogowe importu administracyjnego | X | X | - | - |
Okno dialogowe Importuj dane na partię | X | X | - | - |
Okno dialogowe importu | X | X | - | - |
Okno dialogowe Administrowanie importem mapowania | X | X | - | - |
Okno dialogowe podsumowania zarządzania | X | X | - | - |
Okno dialogowe Menedżer wielu wyników | X | X | - | - |
Okno dialogowe zarządzania dostępem do obiektu | X | X | - | - |
Okno dialogowe administracji okresem | X | X | - | - |
Okno dialogowe mapowania odniesień | X | X | - | - |
Okno dialogowe Przywróć źródła danych | X | X | - | - |
Okno dialogowe Przywróć wyodrębnione dokumenty | X | X | - | - |
Okno dialogowe administracji dokumentem wynikowym | X | X | - | - |
Okno dialogowe zarządzania statusem | X | X | - | - |
Okno dialogowe zarządzania strukturą | X | X | - | - |
Okno dialogowe ustawień systemu | X | X | - | - |
Okno edytora Textblock | X | X | - | - |
Aktualizuj okno dialogowe odwołań do programu Word | X | X | - | - |
Okno dialogowe wcielenia uprawnień użytkownika | X | X | - | - |
Okno dialogowe Validation Administration | X | X | - | - |
Okno dialogowe Virtual Document Manager | X | X | - | - |
Okno dialogowe administracji szablonem tabeli programu Word | X | X | - | - |
Okno dialogowe generowania rozdziału XBRL Eurofiling | X | X | - | - |
Okno dialogowe Asystenta mapowania danych XBRL Eurofiling | X | X | - | - |
Okno dialogowe mapowania XBRL | X | X | - | - |
Okno dialogowe zarządzania taksonomią XBRL | X | X | - | - |
Dokumenty | X | X | - | - |
Zmienne dokumentu | X | X | - | - |
Przewyższać | X | X | X | X |
Język | X | X | - | - |
Okresy | X | X | - | - |
Uprawnienia | X | X | X | X |
Kopiuj uprawnienia rozdziału | X | X | - | - |
Administracja rolami | X | - | - | - |
Przypisania ról | X | - | - | - |
PowerPoint | X | X | X | X |
ReportData | X | X | X | X |
ReportData Comment | X | X | X | X |
Uprawnienia do raportów | ||||
Zezwolenie na raportowanie listy kontrolnej ujawnienia | X | X | - | - |
Uprawnienia do raportowania zmiennych dokumentu | X | X | - | - |
Zezwolenie na raport historii | X | X | - | - |
Uprawnienia do raportu dotyczącego układu | X | X | - | - |
Uprawnienia do raportów w połączonych tabelach | X | X | - | - |
Zezwolenie na raport podsumowania zarządzania | X | X | - | - |
Pozycja używana w zezwoleniu na raport | X | X | - | - |
Uprawnienie do raportowania zbiorów danych | X | X | - | - |
Uprawnienia do raportu przypisania roli | X | X | - | - |
Status według pozwolenia na dokumenty | X | X | - | - |
Zezwolenie na raport szablonu tabeli | X | X | - | - |
Uprawnienia do raportu wartości tekstowych | X | X | - | - |
Uprawnienia do raportu uprawnień użytkownika | X | X | - | - |
Uprawnienie do raportu walidacyjnego | X | X | - | - |
Status | X | X | - | - |
Zmiana stanu od | X | X | - | - |
Status Zmień na | X | X | - | - |
Administracja systemu | X | - | - | - |
Grupy użytkowników | X | - | - | - |
Użytkownicy | X | - | - | - |
Walidacje | X | X | - | - |
Word | X | X | X | X |
Nazwa |
Ikona |
Opis |
Okna dialogowe, których dotyczy problem |
---|---|---|---|
Tagi kategorii |
|
Czytaj / twórz i edytuj / usuwaj tagi | Menu kontekstowe rozdziału -> Oznacz rozdział |
Nazwa
|
Ikona
|
Opis
|
Okna dialogowe, których dotyczy problem
|
---|---|---|---|
Załączniki |
|
Czytaj / twórz i edytuj / usuwaj załączniki rozdziałów | Menu kontekstowe rozdziału -> Pokaż załączniki |
Nazwa |
Ikona |
Opis |
Okna dialogowe, których dotyczy problem |
---|---|---|---|
Rozdziały |
|
Czytaj / twórz i edytuj / usuwaj rozdziały | Dane podstawowe -> Dokumenty; Kabina pilota |
Należy pamiętać, że jeśli ochrona dokumentu zostanie usunięta, wszelkie zmiany wprowadzone przez pierwotnego użytkownika, które nie zostały wpisane, zostaną utracone.
Dostępne na następujących poziomach uprawnień:
Wyświetla podpunkt „ Zarządzanie użytkownikami ” w punkcie menu „ Użytkownik ”.
W tym asystencie znajdziesz plik